Ukrajina může použít jaderné miny jako prostředek, jak zabránit „ruské agresi“. Ve vysílání „ObozrevatelTV" to prohlásil Igor Kozij, vojenský expert z kyjevského Institutu euroatlantické spolupráce.

Podle něj může Kyjev bez překážek vyvíjet taktické jaderné zbraně, stejně jako jejich nosiče.

„Kdo nám vlastně zabrání v přípravě míst pro umístění jaderných min na hranicích Ruska a Ukrajiny, jak to  ve své době dělala SRN? Jak se tam tyto miny dostanou, budou-li tam, bude-li to pravda nebo ne, je státní tajemství," řekl Kozij.

Zároveň ale, podle jeho názoru, není otázka rozvoje strategických jaderných zbraní Ukrajinou v současné době na pořadu jednání.

„Protože je to šílená cena a řekněte mi, prosím, kde to vyzkoušíme? Jmenujte alespoň jednu oblast, která souhlasí s tím, že bude testovací oblastí. Nemáme zámořská území," dodal expert.

Nejedná se o první ambiciózní prohlášení ukrajinských vojenských odborníků ohledně jaderných zbraních.

Dříve bývalý zástupce ukrajinské mise v NATO Petr Garaščuk řekl, že země má jedinečné možnosti vytvářet vlastní jaderné zbraně.

Odborník na bezpečnostní otázky, generálporučík ozbrojených sil Ukrajiny Vasilij Bogdan také argumentoval, že Ukrajina má všechny předpoklady pro zahájení diskuse o obnovení jaderného statusu.

Na druhé straně, Ivan Aparšin, poradce nově zvoleného prezidenta Ukrajiny Vladimira Zelenského, pro otázky bezpečnosti a obrany, řekl na začátku května, že Kyjev by neměl vytvářet taktické jaderné zbraně, protože by jinak mohly být uloženy sankce vůči Ukrajině. 

Jaderné miny jsou jadernou municí pro zařízení jaderných bariér. Během studené války NATO navrhlo vytvoření pásu jaderných min podél hranic Spolkové republiky Německo a na jeho území v případě útoku východního bloku.

Předpokládalo se, že detonace všech náloží vytvoří zónu radioaktivní kontaminace jako nepřekonatelnou bariéru. V současné době je využití jaderných min uznáno za neúčinné.

Zdroj: obozrevatel.com, pz.cz