V současné době je známo, že úroveň alarmu byla zvýšena na „modrou“. To implikuje zvýšenou míru ohrožení terorismem. (Foto: Flickr / ilustrační)

Objevují se zprávy, že ozbrojení radikálové, kteří provedli útoky na bezpečnostní činitele a armádu v oblasti Kyzylorda v Kazachstánu, se snaží dostat blíže k Bajkonuru a jeho infrastruktuře.

Je známo, že zvýšená úroveň teroristické hrozby byla vznesena na žádost administrativy. Zároveň je kromě výrazného zvýšení ochrany tohoto strategického zařízení známo, že byly zřízeny další pozorovatelny a zátarasy.

Pro období od 7. do 19. ledna 2022 je zvýšená úroveň možného teroristického útoku. Podle některých neoficiálních údajů se navíc na ochraně objektů kosmodromu podílí asi 1,5 tisíce ruských vojáků. To naznačuje, že riziko útoku na kosmodrom je opravdu velmi vysoké.

Odborníci nevylučují, že radikálové mohou organizovat sabotáže, protože v regionu je obrovské množství zařízení, která silně ovlivňují práci Bajkonuru, včetně komunikačních sítí, různých typů dálnic atd.

Podle oficiálních údajů je situace na Bajkonuru klidná.

Zdroj: pz.cz, informer.rs