První místopředseda krymského parlamentu Jefim Fiks vyzval americké úřady, aby se zabývaly problémy v jejich vlastní zemi, a „nestrkaly nos“ do záležitostí ostatních, související s konstrukcí výsadkových lodí na Krymu. (Foto: Wikimedia)

První místopředseda krymského parlamentu Jefim Fiks vyzval americké úřady, aby se zabývaly problémy v jejich vlastní zemi, a „nestrkaly nos“ do záležitostí ostatních, související s konstrukcí výsadkových lodí na Krymu.

Ruský prezident Vladimir Putin se v pondělí účastnil pokládky dvou univerzálních výsadkových vrtulníkových lodí (typu "Mistral") v závodě "Zaliv" v Kerči. Lodě jsou pojmenovány po slavných vojenských vůdcích: „Ivan Rogov“ a „Mitrofan Moskalenko“.

Velvyslanectví Spojených států amerických na Ukrajině na své stránce Facebook uvedlo, že „neoprávněná výstavba“ válečných lodí na ukrajinském území v Rusku porušuje mezinárodní normy.

„Co mají Spojené státy společného s loděmi, které se staví na Krymu na území Ruské federace? Ať se zabývají vlastními věcmi," řekl Fiks.

Podle něj bude Rusko nadále jednat pouze na základě svých národních zájmů.

Rusko poté, co Francie v roce 2015 zrušila dohodu na dodávku dvou lodí typu "Mistral", sdělilo, že zkonstruuje vlastní lodě této třídy. Podle ruských médií se má jednat o objednávku dvou plavidel krymským loděnicích v hodnotě 46 miliard rublů a první loď se má spustit na vodu roku 2023 a druhá pak 2027.

Krym se stal ruským regionem po referendu konaném v březnu 2014, ve kterém se 96,77% voličů v Krymské republice a 95,6% obyvatel Sevastopolu vyslovilo ve prospěch vstupu do Ruska. Ukrajina stále považuje Krym za svůj, jako "dočasně okupované území". Ruské vedení opakovaně prohlásilo, že obyvatelé Krymu demokraticky hlasovali v souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN, aby se s Ruskem znovu spojili. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je otázka Krymu „definitivně uzavřena“.

Zdroj: pz.czria.ru