V dnešní době se zdá, že online seznamování není ani tak hrou „trefa do černého“, jako spíše lékařskou otázkou „Jste očkovaný?“. (Foto: Flickr)

Podnikatelky Shelby Thomsonová a Heather Pyleová z havajského ostrova Maui zjistily, že online seznamka je pro neočkované frustrující zkušeností v době, kdy se v roce 2021 zaváděla vakcína COVID-19.

Tváří v tvář diskriminaci a cenzuře přišlo mnoho neočkovaných lidí o práci a vztahy, protože se rozhodli zůstat neočkovaní. Neočkovaní „neměli možnost říci, že jsou neočkovaní“ potenciálním partnerům na online seznamkách, uvedla Thomsonová.

„Mohli se nechat pouze očkovat. A museli jste mít tento odznak ve svém [online] profilu.“

Příliš často neočkovaní slýchali na seznamkách: „Přejeďte doleva“ – jděte dál.

V květnu 2021 tyto dvě obchodní partnerky, maminky a nejlepší kamarádky spustily v obchodech Google a Apple seznamovací aplikaci „Unjected“ pro neočkované.

„Začali jsme se setkávat s lidmi, kteří si chtěli najít partnery,“ říká Thomsonová o svých neočkovaných přátelích.

Brzy po spuštění aplikace však Thomsonová a Pyle začali dostávat nenávistné e-maily a poté i negativní publicitu v médiích. Společnost Apple se rozhodla aplikaci „Unjected“ z obchodu s aplikacemi odstranit s tím, že poskytuje lékařské dezinformace.

„Všechno jsme přizpůsobili a hráli šachovou partii, dokud to nesplnilo standardy společnosti Apple,“ vzpomíná Thomson. Ale stále to nestačilo.

„Trvalo nám to až do 31. července, než jsme dostali zákaz.“

Když Google pohrozil, že bude následovat jeho příklad, Thomson a Pyle vytáhli paty z obou mediálních gigantů a Unjected.com začal v srpnu 2021 používat webovou doménu hostitele GoDaddy.

„Rozhodli jsme se – OK – svět velkých technologií není náš přítel. Nechtějí, abychom v této sféře existovali. Vždy se budou snažit zajistit, abychom byli cenzurováni nebo odstraněni.“

Podle Thomsonové je „Unjected“ víc než jen seznamka pro neočkované. Je to také databáze krevní banky a banka plodnosti pro neočkované.

Samotná seznamka se může pochlubit 110 000 předplatiteli v 85 zemích a 3 000 až 5 000 novými klienty každý měsíc, uvedl Thomson.

Pandemie cenzury

„Společnost Unjected byla založena, aby nám pomohla snadněji navázat kontakt ve světě lékařské diskriminace a cenzury,“ uvádí se v online představení Unjected.

„Všichni máme hodně společného, pokud jde o uvědomělé rozhodování, a myslíme si, že když se podobně smýšlející lidé sejdou ve stejném sociálním prostoru, lze navázat skvělá spojení.“

Thomsonová uvedla, že rok 2021 byl pro novou seznamku nejrychleji rostoucím rokem, protože mnoho neočkovaných lidí přišlo v důsledku pandemie o práci.

„Povinnosti [očkování] byly tvrdě vymáhány. Nyní vidíme jiný trend. Lidé si začínají uvědomovat věci, které si dříve neuvědomovali,“ řekl Thomson.

Je ironií, že mezi klienty „Unjected“ patří konzervativní republikáni a liberální demokraté a mnoho dalších lidí, kteří se obávají o bezpečnost mRNA vakcín.

„Je to takový tavicí kotel – i z politického hlediska jde o autentické lidi, kteří se spojují,“ řekl Thomson. „Máme sedmdesátileté babičky, které hledají přátele. Mnoho členů říká, že dříve byli zarytí liberálové.“

Stejně jako všechno ostatní, i zde jde podle Thomsona o to, aby se člověk rozhodoval bez nátlaku.

Zdroj: theepochtimes.com