Spojené státy a další země NATO by se měly připravit na ničivou reakci na případný ruský jaderný úder, prohlásil v sobotu senátor Mitt Romney (R-Utah). (Foto: Youtube / ilustrační)

Romney v článku pro New York Times uvedl, že „použití jaderné zbraně Ruskem by bezesporu znamenalo redefinující a přeorientovávající geopolitickou událost“, a dodal:

„Měli bychom si představit nepředstavitelné, konkrétně to, jak bychom vojensky a ekonomicky reagovali na takovou seismickou změnu v globálním geopolitickém terénu.“

Existuje jen málo důkazů, které by naznačovaly, že Rusko hodlá v konfliktu s Ukrajinou použít jadernou zbraň, protože by tím podle doktríny vzájemného zaručeného zničení riskovalo výraznou eskalaci. Před několika týdny britský premiér Boris Johnson bagatelizoval obavy, že by Moskva mohla použít jaderné zbraně ve snaze vyhnout se porážce na Ukrajině, kde ruské síly bojují.

Pětasedmdesátiletý Romney však prohlásil, že pokud ruský prezident Vladimir Putin „na Ukrajině prohraje, nejenže nedosáhne své životní ambice zvrátit to, co považuje za ‚největší geopolitickou katastrofu‘ 20. století – rozpad Sovětského svazu – ale také trvale oslabí Rusko jako velmoc a oživí jeho protivníky“.

Putin ani jiní vrcholní představitelé Kremlu neřekli, že by v souvislosti s válkou na Ukrajině provedli jaderný úder, ačkoli ruské vedení často prohlašovalo, že by v případě ohrožení existence Ruska odpovědělo jadernou silou.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško v květnu prohlásil, že Rusko použije jadernou zbraň, pokud budou splněny podmínky zapsané ve vojenské doktríně.

Jedna z nich říká, že Rusko může použít jaderné zbraně, pokud je jeho nepřátelé rovněž použijí nebo použijí jiné zbraně hromadného ničení proti ruskému území nebo spojencům. Pokud budou napadeny kritické vojenské nebo vládní objekty Ruska, může to rovněž vyvolat jadernou reakci.

Romney, bývalý kandidát na prezidenta za GOP v roce 2012, také navrhl, že Spojené státy nebo NATO „by se mohly angažovat“ na Ukrajině a „potenciálně vyhladit bojující ruskou armádu“, pokud budou nasazeny jaderné zbraně.

Vzhledem k tomu, že prezident Joe Biden v sobotu podepsal vojenský balíček v hodnotě 40 miliard dolarů na pomoc Ukrajině, měly by podle Romneyho západní země pokračovat v podpoře této země zasíláním zbraní nebo jiných forem pomoci v jejím boji proti Rusku.

To přišlo v době, kdy ředitelka Národní zpravodajské služby Avril Hainesová naznačila, že Rusko může použít jadernou zbraň, pokud se vrcholní představitelé domnívají, že válku prohrává.

„Podporujeme Ukrajinu, ale také nechceme nakonec skončit ve třetí světové válce a nechceme skončit v situaci, kdy aktéři použijí jaderné zbraně,“ řekla Hainesová 10. května senátnímu výboru pro ozbrojené služby.

„Vnímáme to jako něco, co (Putin) pravděpodobně neudělá, pokud z jeho pohledu neexistuje faktická existenční hrozba pro jeho režim a Rusko.“

V jistém kontrastu s Romneyho komentáři však minulý týden vyzval senátor Ed Markey (D-Mass.) Bílý dům k deeskalaci konfliktu a k záruce, že Spojené státy se nezapojí do jaderného úderu proti Rusku jako první. Markey vyzval administrativu, aby během senátního slyšení s Hainesem oznámila, že k prvnímu použití nedojde.

„Myslím, že lidé v naší zemi i na celém světě se stále více obávají, že by se situace mohla vyhrotit a že by se do ní mohly zapojit jaderné zbraně,“ poznamenal Markey. „Z mého pohledu by tedy bylo moudré, kdyby naše země na rovinu řekla: ‚Nepoužijeme jaderné zbraně, pokud nebudou jaderné zbraně použity proti Ukrajině nebo Spojeným státům‘.“

Zdroj: theepochtimes.com