Podle zprávy agentury Reuters Německo dne 21. dubna uvedlo, že navzdory mnoha rozdílům mezi oběma stranami, EU musí místo toho, aby zvolila izolacionističtější přístup, jednat s Čínou. (Foto: Flickr)

Před videokonferencí s členem Státní rady Číny a ministrem zahraničí Wang Yi (Wang I) německý ministr zahraničí Heiko Maas řekl: „V EU současně popisujeme Čínu jako partnera, konkurenta a systémového protivníka.“ Zpráva ho citovala: „V těchto třech ohledech, všichni musíme vytvořit silné a udržitelné komunikační kanály s Pekingem. Oddělení je špatné.“

Varování Berlína před „oddělením“ je v souladu s dlouhodobým postojem Pekingu, že navzdory existujícím rozdílům mezi Čínou a EU, je proti oddělení mezi zeměmi, včetně Číny.

Podle zprávy Wang Yi později na setkání s Maasem uvedl, že vztahy mezi Čínou a Německem zůstávají od roku 2020 obecně stabilní. Jako hlavní světové ekonomiky by obě strany měly společně odolávat takzvanému „oddělení“ proti hlavnímu proudu a společně udržovat plynulost a stabilitu globálního průmyslového řetězce a dodavatelského řetězce. Čína nesouhlasí s přetvářením ideologických linií a zapojováním se do nových konfrontací skupin, ještě více se staví proti zapojení do „malých kruhů“ nebo obhajování „nové studené války“ a dokonce svévolnému ukládání jednostranných sankcí na základě nepravdivých informací.

Heiko Maas uvedl, že Německo přikládá velký význam vztahům s Čínou a je ochotno využít 50. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Německem a Čínou jako příležitost k vytvoření pozitivnějších programů pro dvoustrannou spolupráci a podporu dalšího rozvoje dvoustranných vztahů. Německá strana věří, že „oddělení“ není v zájmu žádné strany, a je ochotna udržovat úzkou koordinaci a komunikaci s Čínou v oblasti mnohostranných a mezinárodních záležitostí, aby mohla společně reagovat na globální problémy a výzvy.

Zdroj: czech.cri.cn