Miliony lidí byly varovány, aby se připravily na možnou evakuaci poté, co Mexiko zvýšilo stupeň pohotovosti sopky Popocatepetl v důsledku zemětřesných rojů, které by mohly signalizovat blížící se erupci. (Foto: Twitter)

Národní koordinace civilní ochrany (CNPC) v neděli zvýšila stupeň výstrahy pro sopku Popocatepetl, která se nachází ve státech Morelos, Puebla a Mexiko a leží asi 45 km jihozápadně od Mexico City, na „žlutou fázi tři“ ze „žluté fáze dva“.

CNPC varovala před další sopečnou aktivitou a rozptylem popela do několika okolních měst. Doporučila také obyvatelům v okolí, aby se vyhýbali pobytu venku.

Televize Milenio TV uvedla, že hlavní město státu Puebla bylo poprvé po deseti letech pokryto popelem. Jeho letiště bylo o víkendu uzavřeno.

„Jsme ve fázi pohotovosti, nikoliv poplachu,“ uvedl v pondělí na Twitteru guvernér Puebly Sergio Salomon ve videozprávě. Obyvatelé v blízkosti sopky by podle něj měli být připraveni na evakuaci.

V okruhu 60 mil od sopky žije asi 25 milionů lidí.

V případě Mexico City je rizikem spad popela. Na tento scénář jsme připraveni a víme, co dělat. Zůstaňme ve střehu,“ uvedla na Twitteru starostka Mexico City Claudia Sheinbaumová.

Americké velvyslanectví vydalo doporučení, v němž varuje, aby lidé necestovali v okruhu 7,5 kilometru od sopky. Upozornilo také, že „cestující leteckou dopravou se mohou i nadále setkávat s dalšími zpožděními letů, jejich rušením nebo dočasným uzavřením letišť, a to bez varování nebo jen s malým zpožděním“.

Popocatepetl je od své erupce v roce 1994 téměř tři desetiletí v klidovém stavu. Zemětřesné roje v okolí sopky by mohly naznačovat, že proudy magmatu stoupají a erupce se blíží.

Zdroj: bloomberg.com