Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nemá sebemenší pochyby o tom, že Ukrajina v současné chvíli není suverénní zemí. (Foto: Flickr)

Podle diplomata je totiž Ukrajina řízena z Washingtonu, což mimo jiné znamená i to, že americká strana má všechny prostředky k tomu, aby zajistila plnění minských dohod ukrajinskou vládou.

Realizace minských dohod uzavřených v době intenzivního vojenského konfliktu na Donbasu záleží na tom, zda Spojené státy budou chtít přinutit ukrajinskou vládu plnit své závazky, naznačil dnes ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov.

Šéf ruské diplomacie dnes totiž prohlásil, že je Ukrajina řízena Spojenými státy, které mohou přijímat klíčová rozhodnutí, a to včetně těch, které se týkají vyřešení konfliktu na Donbasu.

„Dnes, bezesporu, Ukrajina se nachází pod vnějším řízením USA… Washington je schopen prostě přinutit kyjevský režim konečně splnit minské dohody,” řekl ruský diplomat.

Lavrov také vyvrátil spekulace americké strany o tom, že má Rusko údajně připravovat provokace s tím, aby měla záminku pro invazi na Ukrajinu.

Ruský ministr zahraničí označil tato tvrzení amerických politiků za dezinformace.