Cílem USA je rozkol Sýrie a vytvoření tzv. kvazistátu na východním břehu řeky Eufrat. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během společné tiskové konference, které se účastnil spolu se svým slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem. (Foto: Wikimedia)

„Jinak řečeno — úkol obnovení suverenity a územní celistvosti Sýrie, který podpořilo celé světové společenství, včetně Spojených států, byl pro Spojené státy pouze jakousi rouškou. Jejich cílem, což se stává stále jasnější, je rozkol Sýrie a vytvoření tzv. kvazistátu na východním břehu Eufratu," řekl Lavrov.

Podle jeho slov se situace na severovýchodě Sýrie kvůli USA jen komplikuje. Dále dodal, že USA zakazují svým spojencům, aby investovali do osvobozených syrských oblastí.

Ruský ministr zahraničních věcí rovněž prohlásil, že pokud USA skutečně opustí Sýrii, pak to situaci v Syrské arabské republice pozitivně ovlivní.

Na závěr Lavrov varoval USA a jejich spojence před nelegitimními kroky vůči Sýrii.

„Pochybuji, že Spojené státy mají perspektivy, když říkají, že samy budou určovat, kdo bude zajišťovat bezpečí v tzv. nárazníkové zóně. Tohle je nelegitimní prohlášení. Upřímně radím všem, koho tam Spojené státy chtějí nechat vstoupit, aby to pořádně zvážili, než přistoupí na tak zřejmý protiprávní úkon," uvedl Lavrov.

Sergej Lavrov a Miroslav Lajčák projednali také blokování projektu RT na Facebooku a situaci na Ukrajině.

Lavrov uvedl, že předložil slovenským kolegům důkazy, které svědčí o tom, že Ukrajina porušuje minské dohody.

Ozbrojený konflikt v Sýrii začal v roce 2011. Účastní se ho vládní síly, umírněná opozice a různé islamistické skupiny.