Laboratoř Floridské univerzity nedávno analyzovala několik roušek nošených dětmi, ve kterých nalezla přítomnost 11 nebezpečných patogenů, včetně bakterií, které způsobují záškrt, zápal plic a meningitidu. (Foto: Flickr)

Rodiče z floridského města Gainesville, kteří měli obavy ze škodlivých účinků roušek, které jejich děti musely nosit celý den ve škole při teplotách 32° C, poslali na rozbor do spektrometrického výzkumného centra Floridské univerzity šest roušek – pět, které nosily děti ve věku 6–11 let celý den ve škole, a jednu od dospělého.

Dle Rational Ground byla v pěti rouškách nalezena přítomnost parazitů, plísně a bakterií. Na rouškách byly nalezeny patogeny, které způsobují vředy, akné a streptokokový zánět nosohltanu. Jedna obsahovala vir, který může způsobit smrtelné onemocnění skotu a jelenů.

Žádné kontrolní vzorky nebyly patogeny kontaminované a vzorky z přední horní a dolní části trička obsahovaly proteiny, které jsou obvykle přítomné v kůži a ve vlasech, a také některé, které lze běžně nalézt v hlíně.

I když na Floridě podepsal guvernér DeSantis 3. května výkonné nařízení, které zrušilo veškeré covidové restrikce, některé školy si pravidlo nošení roušek ponechaly do konce školního roku.

Ředitelství CDC prohlásilo, že děti by měly nosit roušky i nadále a také dodržovat rozestupy, dokud nebudou očkované. To vše navzdory datům, která ukazují, že děti jsou na COVID-19 náchylné minimálně a nejsou „super-přenašeči“ viru.

Zdroj: et.cz