Bývalý poslanec ukrajinského parlamentu Refat Čubarov v rozhovoru s ukrajinským pátým TV kanálem uvedl, že krymští Tataři překročí hranici s poloostrovem na kontrolním stanovišti Čongar 2.května. (Foto: Flickr)

Čubarov poznamenal, že v pochodu na Krymský poloostrov z území Ukrajiny půjdou v čele zástupci organizace Medžlis krymských Tatarů lidové organizace, která byla v Rusku zakázána. Také s nimi půjdou někteří poslanci a zástupci „západních partnerů“. Čubarov nevyloučil ani násilný scénář událostí.

Refat Čubarov  dále řekl, že mezinárodní organizace, které odsoudí „anexi Krymu“, budou mít příležitost potvrdit svá slova činy. Podle jeho názoru Rusko vytlačuje krymské Tatary z poloostrova a ohrožuje jejich existenci.

Již 6.prosince proběhla informace, že  Čubarov připravuje pěší pochod na Krymský poloostrov z Ukrajiny. Akce se jmenovala „Svět proti násilí a okupaci. Pochod důstojnosti. “ Čubarov uvedl, že se ho zúčastní občané různých zemí a Medžlis připraví odvolání k zahraničním státům, soudcům Mezinárodního soudního dvora OSN, poslancům Evropského parlamentu a členům jiných struktur. Exposlanec vysvětlil, že účelem žaloby je upozornit na problémy krymských Tatarů.

V Rusku byla tato akce označena jako provokace. Místopředseda Výboru pro zahraniční věci Rady federace Vladimir Džabarov zdůraznil, že Krymčané se nemají čeho bát, protože hranice je spolehlivě střežena.

Krym se stal součástí Ruska v roce 2014 po referendu, ve kterém většina obyvatel poloostrova toto rozhodnutí podpořila. Ukrajina považuje toto území za anexované a obviňuje Moskvu z porušování práv krymských Tatarů. Ruské úřady tato obvinění vyvracejí.

Zdroj: pz.cz, lenta.ru