Covid-19 by mohl „vymizet sám“ předtím, než svět stihne vytvořit vakcínu proti nemoci, prohlásil bývalý špičkový vědec v oblasti onkologie WHO. (Foto: Twitter)

„Existuje reálná šance, že virus sám zmizí předtím, než bude vyvinuta jakákoli vakcína,“ prohlásil Karol Sikora, rektor lékařské školy na Univerzitě Buckinghamu, na Twitteru.

„Všude vidíme zhruba stejný vzorec – mám podezření, že máme větší imunitu, než jsme předpokládali. Musíme nadále virus zpomalovat, ale mohl by sám od sebe zanikat,“ uvedl.

​Toto prohlášení vyvolalo silnou reakci. Sikora později dovysvětlil, že se jedná o jeho osobní názor a scénář, který je jeden z možných v současné „neznámá situaci“. Vědec pokračoval a řekl, že nikdo neví, „co se stane s jistotou“ a vyzval veřejnost, aby zachovávala pravidla dodržování odstupů.

Země a společnosti po celém světě pracují na vývoji vakcíny proti novému koronaviru, který si zatím vyžádala více než 312 tisíc životů, podle informací Univerzity Johna Hopkinse.

WHO tento týden publikovala informace o tom, že v současné době prochází klinickými testy osm vakcín. Dalších 110 potenciálních vakcín nyní prochází klinickým vyhodnocením. Národy, včetně Číny a Velké Británie, začaly testovat vakcíny na lidech.

Nehledě na to, že zatím není jasné, kdy bude účinná vakcína k dispozici, počítá se s řády měsíců až let. Podle slov některých vlivných vědců není jisté, že vakcína bude účinná.

Nehledě na roky výzkumu a testů, stále neexistuje vakcína na SARS, který se poprvé objevil v roce 2002, nebo MERS, který se začal rychle šířit v roce 2012.