Oficiální mluvčí Ministerstva zahraničí RF Maria Zacharovová při komentáři o předpokládaném podílu americké soukromé vojenské společnosti na vraždě prezidenta Haiti Jovenela Moise položila otázku, kde jsou sankce a reakce ochránců lidských práv na tuto informaci.

Oznámila, že na Haiti odletěla mezirezortní delegace USA s cílem vyjasnit situaci s americkou soukromou vojenskou společností, jejíž příslušníci jsou obviňováni z podílu na vraždě haitského prezidenta.

„No a co? Kde jsou sankce, prohlášení G7 a hysterika amerických ochránců lidských práv? A důvod k tomu je přece hrůzostrašný,“ napsala Zacharovová na Telegramu.

Jak dříve oznámila televizní stanice CNN s odvoláním na vlastní zdroje, několik zadržených v souvislosti s vraždou prezidenta Moiseho byli informátoři amerických orgánů, včetně FBI. Alespoň jeden ze zadržených byl informátorem Úřadu pro boj s drogami (DEA).

Úřad podotkl, že nikdo z útočníků nejednal na pokyn DEA. Hned po vraždě prezidenta média oznámila, že se zločinci vydávali za agenty DEA. Ministerstvo zahraničí USA tyto předpoklady kategoricky zamítlo.

Na dotaz televizní stanice CNN FBI oznámila, že nezveřejňuje osobní údaje informátorů, a podotkla, že v průběhu svých vyšetřování využívá „zákonné zdroje informací“.