Z posledních zpráv se může zdát, že kryptoměny zažívají krušnější časy, je tomu ale tak? Pravdou zůstává, že tento druh obchodování je z několika důvodů považován za rizikovější, v porovnání s jinými akciovými trhy. (Foto: Pexels)

Pro obchodování na tomto unikátním trhu je zcela zásadní dobře rozumět tomu, jaká je situace na současném trhu a co vlastně kryptoměny jsou a jak fungují. Jakmile se však naučíte s digitálními měnami dobře operovat, otevírá se poměrně rozsáhlý svět kryptoměn, který je využitelný také například v online casinech, jako je Doxxbet, kde umožňují právě kryptoměny jednoduché vklady a výběry.

Co jsou to vlastně kryptoměny?

Kryptoměny neboli digitální měny, jsou formou elektronických peněz, které dnes mají mnoho různých zastoupení od prvotního vzniku dnes nejslavnějšího Bitcoinu. Oproti měnám s nuceným oběhem nemají digitální měny žádnou centralizaci, do určité míry proto často lákají obchodníky a zájemce, kterým se líbí určitá míra anonymity a kontroly nad vlastními aktivity, se kterými není bankami nebo jinými institucemi nijak nakládáno a které nejsou přímo ovlivňovány bankovním chováním. Paradoxně je právě toto také důvodem, proč jsou kryptoměny do určité míry riskantnější investicí v porovnání s jinými broker aktivy.

Základem kryptoměn je tzv. blockchain, toho mělo být v počátcích využíváno pro ochranu dokumentů, díky blockchainu tak nemělo být možné dokumenty zpětně datovat nebo jinak zasahovat do jejich integrity. Místo dokumentů však blockchainu využívá Satoshi Nakamoto, člověk nebo skupina lidí, jejichž identita je dodnes prakticky neznámá představuje první kryptoměnu Bitcoin v roce 2009.

Obchodování kryptoměn na trzích

Základem obchodování kryptoměn je využití brokera, jejich nabídka zahrnuje také obchodování kryptoměn. Ne u všech brokerů je tato nabídka k dispozici a je proto dobré si brokera předem ověřit, vždy se zároveň doporučuje využívat regulovaných brokerů v rámci Evropy, nikoliv offshore brokerů, které je možné považovat za riskantnější. Následně je důležitý také výběr konkrétních kryptoměn.

Současná situace na trhu

I přes mnohé velké titulky, zejména díky začlenění některých velikánů světa technologií, se mohou kryptoměny zdát jako na sestupu. Je však nutné pamatovat na to, že trh s digitálními měnami má vysokou volatilitu, což je riziko, se kterým je nutné počítat. Kryptoměny však mohou výrazně rozšířit a diverzifikovat vaše již existující portfolio a tato globální elektronická měna proto stojí za vaši pozornost.

Dostupné digitální měny

Nejslavnější měnou zůstává dodnes slavný Bitcoin, který byl vůbec na počátku a jehož fork se stal inspirací pro celou řadu dalších, následně vznikajících kryptoměn. Díky principu blockchainu, který je přístupný naprosto všem, bylo možné blockchain mnohokrát upravit a navázat na ten již existující, díky tomu vznikají další digitální měny, které dnes patří mezi neméně zavedené na trhu kryptoměn. Dnes díky tomu existuje více než 20 dalších kryptoměn, mezi které patří například:

  • Bitcoin
  • Bitcoin Cash
  • Litecoin
  • Ripple
  • Ethereum
  • Dash

Výhody digitálních měn

Digitální měny mají hned několik výhod, díky kterým je mnoho obchodníků, ale také běžných uživatelů preferuje nad běžnou měnou. Mezi hlavní výhody této měny patří například následující faktory:

  • Transparentnost (jak již bylo zmíněno, blockchain je zcela přístupný naprosto všem a díky tomu jsou kryptoměny zcela transparentní)
  • Určitá míra anonymity (Ačkoliv není zcela anonymní, částečnou anonymitu je možné si v rámci kryptoměn užít, a to díky tomu, že osobní a jiné citlivé údaje nejsou součástí transakcí, v porovnání s bankovními transakcemi)
  • Decentralizace (Za jednu z nejčastějších výhod je často považována decentralizace trhu s digitálními měnami, který tak nemá žádnou nadřazenou autoritu, právě to však může být také poměrně velkou nevýhodou)
  • Prakticky nulové poplatky (díky principu kryptoměn se v mnoha případech nesetkáte s žádnými poplatky, nebo je jejich míra opravdu poměrně nízká)

Také po několika letech se kryptoměny, i přes prvopočáteční a současnou nejistotu všech, drží a výrazně ovlivňují světový finanční trh a dění. Investování do kryptoměny je proto stále atraktivním způsobem finančnictví. Nicméně, vysokou volatilitu tohoto trhu není radno podceňovat je dobré obchodovat s kryptoměnami s určitou dávkou opatrnosti a obezřetnosti, ale také dobré znalosti o tom, jak trh s kryptoměnami opravdu funguje.

Komerční sdělení.