Prezident Joe Biden a jeho příznivci získali peníze pro financování kampaně od předního ruského lobbisty zastupujícího zájmy Nord Stream 2, uvádí New York Post. (Foto: Flickr)

Americká média uvádějí, že k tomu došlo jen několik měsíců předtím, než Bílý dům – již vedený Bidenem – ustoupil od sankcí vůči společnostem budujícím rusko-německý plynovod.

New York Post popisující případ připomíná, že Joe Biden uvedl, že nebude přijímat peníze od lobbistů, a zdůrazňuje, že nyní zveřejňované informace jsou obzvláště zajímavé kvůli tomu, odkud pochází financování kampaně demokratického kandidáta.

Kdo je lobbista Richard Burt?

Jde o lobbistu Richarda Burta, bývalého velvyslance USA v Německu za vlády Reagana, a v současné době řídícího partnera McLarty Associates, lobbistické společnosti Nord Stream 2 AG, ovládané ruským Gazpromem.

Nord Stream 2 AG spolupracuje s pěti evropskými energetickými společnostmi:

ENGIE, OMV, Shell, Uniper a Wintershall Dea a dokumenty potvrzují, že Burt zastupuje všech pět.

V říjnu 2020 podpořil Burt volební Bidenovu kampaň částkou 4 000 $ a dalších 10 000 $. přidělen k levicovému výboru Unite The County (v březnu loňského roku), hlásí „NYP“ na základě údajů FEC (Federální volební komise).

Média připomínají, že minulý týden Joe Biden zmírnil americkou pozici vůči Německu a Rusku a otázku výstavby Nord Stream 2.

Americké ministerstvo zahraničí uvalilo sankce na 13 ruských lodí, ale rezignovalo na společnost Nord Stream 2 AG odpovědnou za projekt. Mnoho odborníků vyhodnotilo toto rozhodnutí jako souhlas s dokončením plynovodu.

Demokratický národní výbor (DNC) po zveřejnění New York Post oznámil, že vrátí peníze darované Richardem Burtem. Důvod?

DNC tvrdí, že když podnikatel předával hotovost, nevyhlásil, že je zahraničním lobbistou a neměl by být dárcem politické kampaně. Demokraté navíc tvrdí, že měl v rejstříku lobbistů vyhlásit jiného zaměstnavatele, než je zaměstnavatel.

Šedá eminence ve Washingtonu

Investigativní odborník z Centra pro responzivní politiku poznamenává, že i když je těžké zde najít něco nezákonného, „při čtení mezi řádky“ můžete vidět, jak vypadá ruský lobbismus ve Washingtonu.

Média také poznamenávají, že Burt byl dříve spojován s republikány, a v roce 2019 změnil politickou stránku barikády. Po mnoho let byl jednou z prominentních a respektovaných osobností Washingtonu v zahraničněpolitických kruzích.

Měl také radit Donaldu Trumpovi při přípravě jeho prvního zahraničněpolitického projevu – který levicová média před několika lety horlivě vytýkala republikánskému kandidátovi.

Zdroj: pz.cz, tvp.info