Ďatlovova záhada patří mezi ty, které odborníky mate už léta. Během výpravy 2. února 1959 přišlo jen několik kilometrů od hory Otorten o život 9 lidí. Byli nalezeni nazí, zmrzačení s chybějícími částmi těl. Co zabilo Igora Djatlova a jeho skupinu se nepodařilo zjistit do dnešního dne, případ se však po letech otevírá opět. Podaří se tentokrát rozluštit podivnou záhadu?

Jediný přeživší

Začátkem února v roce 1959 se na výpravu do severní části Uralu vybralo 9 zkušených horolezců.

Součástí skupiny měl být původně i Jurij Judin, ten se k nim však ze zdravotních důvodů nakonec nepřidal. To ho zachránilo, jinak by byl zřejmě mezi zbylými devíti horolezci, kteří se z výpravy živí nevrátily.

Vše, co po nich zůstalo, jsou záhadné fotografie, nevysvětlitelné výsledky pitev a řadu otázek.

Co se stalo?

Incident se odehrál před 60 lety, kdy se Igor Djatlov a někteří další zdatní horolezci vybrali na 16 dní trvající výpravu. Během ní měli v plánu projít více než 300 kilometrů, dokud by nedošly do vesničky Vižaj, odkud se měli domů poslat telegram. To se však nestalo, 20. února proto byla vyhlášena pátrací akce.

O šest dní později se podařilo nalézt rozříznuté stany a téměř nahá těla Georgije Krivoniščenka a Jurije Dorošenka přes 1,5 kilometru od jejich stanu. O několik dní se podařilo najít těla dalších tří, včetně Djatlova, ale posledních čtyř horolezců objevili až o dva měsíce později, když roztál sníh.

Děsivá zranění

Někteří z nich utrpěli rozsáhlá poranění, které si nikdo nedokázal vysvětlit. Hrudníky měli rozdrcené silou, kterou by dokázal způsobit například náraz auta. Jedné ze dvou žen chyběl jazyk, oči, rty a část obličeje. Kromě toho, chyběly i úlomky lebky.

Ruská vláda se pokoušela děsivý nález udržet v tajnosti a případ uzavřela s tím, že poranění horolezcům způsobila přírodní síla neznámého původu. Samozřejmě, veřejnost, média ani rodiny s takovým vysvětlením spokojeni nebyli.

Mimozemská aktivita?

Desítky let se vyšetřovatelé a odborníci z různých oblastí pokoušeli přijít na to, co se během osudné výpravy stalo.

Navrženo bylo údajně až 75 teorií s těmi nejrůznějšími vysvětleními. Někteří si myslí, že horolezci museli čelit mimozemské civilizaci, což nasvědčuje i fakt, že podivná oranžová světla byla vyfocena expedicí na níže uvedeném snímku.

Nové šetření příběhu bere v úvahu pouze tři teorie, přičemž každá z nich souvisí s povětrnostními vlivy. Myslí si, že to byl hurikán nebo lavina, nepřipouštějí však, že by během výpravy došlo k brutálnímu zločinu. Údajně neexistuje ani jediný důkaz, který by na zločin poukazoval.

Odborníci mají k dispozici 400 stránkovou složku týkající se případu a v nejbližších dnech se na místo neštěstí vybere skupinka odborníků a členové záchranných složek.

Zdroj:  allthatsinteresting.com