Na požár francouzské katedrály Notre-Dame v Paříži zareagovala řada politiků. Není výjimkou ani český poslanec Lubomír Volný.

Ten však na rozdíl od většiny, jež se omezila vyjádřením lítosti, promluvil o příčinách, které podle něj k této tragédii vedly. Katastrofa takovýchto rozměrů v technologicky vyspělé zemi jako je Francie, je prakticky nemožná, tvrdí. Z hlediska poslance zřejmě jde o plánovaný útok.

Volný se ve svém příspěvku na Facebooku pokusil zahrnut celou věc do poněkud širšího kontextu a spojil to s útoky na kostely, kterých se podle něj ve Francii registrují ročně stovky s nárůstem antisemitismu v zemi. Načasování těsně před Velikonocemi z hlediska poslance také není náhodou.

Poslanec také zkritizoval rychlost vyloučení francouzskými úřady žhářství. Jak uvádí, plameny ještě nepřestaly devastovat historický svatostánek, když uvedly, že se jedná o nehodu.

„Katastrofu takovýchto rozměrů, při použití restaurátorských a bezpečnostních norem na úrovni 21. století považuji v technologicky vyspělé zemi jako je Francie, za prakticky nemožnou a načasování na Velikonoce za plánované,“ si jist Volný.

Poslanec nevěří, že francouzské úřady budou mít odvahu pátrat po pravdě. Předpokládá totiž ve jménu politické korektnosti snahu o zamaskování jakýchkoliv důkazů svědčících o opaku.

„Tento požár nepovažuji a nikdy nebudu považovat za nic jiného, než plánovaný útok těch, kteří již stovky let nenávidí evropskou svobodu, demokracii i křesťanství,“ tvrdí Volný.

V pondělí večer vypukl v katedrále Notre-Dame v Paříži požár. Okolí památky bylo evakuováno a hasiči zahájili rozsáhlou operaci, při níž se snažili požár uhasit. Oheň sice zničil střechu a věž katedrály, ale hlavní část stavby se podaří zachránit. Hasičům se navíc podařilo z místa odnést i trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka. Zpráva o neštěstí obletěla celý svět.

Francouzská média spojují tragédii s restaurátorskými pracemi. Státní zastupitelství zahájilo vyšetřování neúmyslné škody způsobené požárem. Zastupitelství také vyloučilo žhářství či souvislost s terorismem. Podle všeho se mělo jednat o nehodu. Přesná příčina však dosud není známá.