V poslední době se ty tzv. liberální demokracie Západu ohání více než svobodou slova bojem proti tzv. fake news, konspiračním teoriím aj. (Foto: Flickr / ilustrační)

Zároveň ale zkouší v mediálním prostoru utlumovat i vzpomínky na takové ty fake news, se kterými obvykle přicházely USA, aby si našly „důvod“ pro vpád do Afghánistánu pod záminkou útoku na Dvojčata, který měl být prý řízen z afghánské jeskyně, nebo pro vpád do Iráku pod záminkou Saddámových zbraní hromadného ničení. A dochází k něčemu, co zavání podobnou účelovou povídačkou.

V říjnu západní média zaplavila hororová zpráva doprovázená nomen omen varováními prominentních amerických generálů o zkoušce čínské hypersonické střely, která jako by prý i popírala fyzikální zákony, a chudáci USA proti ní nemají žádnou obranu a prohlašovali to za něco jako Sputnik moment, který rozpoutal závody v kosmu a v transkontinentálních střelách.

To přišlo po předchozí zprávě, podle níž Čína vypustila hypersonickou kluzákovou střelu z nízké oběžné dráhy Země, proti které jsou protiraketové systémy nepoužitelné. Obojí prý bylo vyvinuto v neskutečně krátkém čase. Peking údajně urychleně potichu vyvinul kosmické zbraně, jejichž pomocí bude moci kteroukoliv zemi zasahovat z kosmu, aniž by došlo k včasné detekci útoku takovou střelou. Zároveň jsou ti Číňané i tak proradně záludní, že vývoj a vlastnictví takových zázračných zbraní utajili před ohromeným světem.

Peking ale většinou, když má čím strašit, tak USA rád postraší, zvlášť když zkoušky takových zbraní nelze prakticky ukrýt. A mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian tvrdil, že šlo o odpálení běžné kosmické lodi a ne žádné hypersonické střely. Tvrdil:

„Tento test byl běžným experimentem s kosmickou lodí k ověření technologie znovu-použitelnosti kosmické lodi, což má značný význam při snižování nákladů na použití kosmických nosičů. Může to lidstvu poskytnout pohodlný a levný způsob k mírovému využití vesmíru. Ve světě už proběhly i jiné podobné experimenty.“

Předseda sboru náčelníků štábů USA generál Mark Milley to ale srovnával se situací v 50. letech, kdy si po vystřelení Sputniku USA uvědomily, že zaostávají za Sovětským svazem v raketových technologiích, takže i teď musí přijít moderní kosmické závody. Vykládal to:

„To, co jsme viděli, je nesmírně významná událost při testování hypersonického zbraňového systému. A to je velice znepokojivé. Nevím, je-li to úplně Sputnik moment, ale myslím, že k tomu má blízko. Věnujeme tomu bedlivou pozornost. Dostali se od rolnické pěchoty, která roku 1979 převažovala, na nesmírné schopné vojsko, které pokrývá všechny domény a má globální ambice. Čínské vojenské kapacity jsou daleko větší, než tento jediný test. Expandují do kosmu, do kyberprostoru a i v tradičních doménách pozemních, námořních a vzdušných sil. Čína je něčím nesmírně významným na našem horizontu.“

Je sice pravdou, že USA za Ruskem a Čínou v hypersonických zbraních zaostávají, ač je obviňují, že ty technologie, ve kterých je tyto země předstihly, ukradly od USA. Teprve teď 28.10.2021 se jim po řadě neúspěšných pokusů podařil první test hypersonického boosteru a chybí jim ostatní součásti. A tato situace trvá už delší dobu. Proti hypersonickým nosičům nemají obranu, takže tyto zbraně rozbily vlhké americké sny o protiraketovém systému, který je ochrání před odvetným úderem, a umožní jim tak beztrestně začínat atomové války.

Ač se generál Milley nejhlasitěji mluví o hypersonických zbraních, jde evidentně více o něco jiného. Tvrdí, že jde o hypersonickou zbraň vypouštěnou z kosmické lodi na oběžné dráze. Tvrdí tedy, že se připravuje umisťování zbraní do kosmu, a o to jde.

Už jsme psali, že v americké publikaci SpaceNews se píše, že Pentagon prohlásil vesmír za válčiště a generálové a ředitelé kosmického průmyslu se chystají jej bránit jako nejvyšší kótu bojiště. V USA vždy hledají, kde by si zařídili předběhnutím ostatních takovou výhodu, aby se stali nadřazenou silou, na kterou nikdo nemá. Když jim nevyšly protiraketové systémy, které je ubrání před odvetným úderem, zkouší možnost udělat z vesmíru válčiště. Umístit tam bojové satelity zejména ke zničení veškerého satelitního vybavení svých soupeřů a k dalším výhodám, kterými by mohly z vesmíru udělat nejvyšší kótu na bojišti, ze které budou mít nepřítele na dlani.

S touto snahou ale zatím dost naráží. Je to proti dosavadním mezinárodním smlouvám. Přitom Čína s Ruskem tlačí na ještě větší rozšíření mezinárodního smluvního rámce zakazujícího kosmické zbrojení. Např. na zasedání První komise Valného shromáždění OSN 7. října ředitel odboru pro nešíření jaderných zbraní a kontrolu zbrojení při ruském ministerstvu vnitra prohlásil: „Několik členských států OSN prosazuje kurz umisťování zbraní (kinetických i ne-kinetických) do kosmu ke zvýšení kapacit k použití síly proti objektům ve vesmíru a k využití vesmíru k bojovým operacím pro dosažení vojenské převahy.“ Rusko za účelem zabránit takovým závodům v kosmickém zbrojení předložilo První komisi Valného shromáždění OSN už řadu návrhů rezolucí např. klauzuli o „neumístění zbraní do vesmíru jako první“ a o „transparentnosti a o opatřeních budování důvěry při kosmických činnostech“ a také o „dalších praktických opatřeních k zabránění závodů ve zbrojení v kosmickém prostoru.“

A svět na takové mírové výzvy docela rád slyší. Americké založení Kosmických ozbrojených sil jasně sloužící snahám o militarizaci kosmu málokdo vítá. Tedy vítá je Velká Británie, která takové síly rovněž založila a chce s USA na těchto snahách spolupracovat. Ani v USA nejsou všichni nadšení, že ač by potřebovali obnovu ekonomiky po pandemii a obnovu zanedbaných infrastrukturu, na které kvůli válkám z poslední doby nezbyly prostředky, tak by se měly peníze nalévat do militarizace kosmu.

Ale USA založily kosmické síly a roku 2020 vyhlásily kosmickou doktrínu Pentagonu prohlašující, že Čína s Ruskem Ameriku z kosmu značně ohrožuje a že další mezinárodní smlouva o neumisťování zbraní do vesmíru navrhovaná těmito dvěma zeměmi je špatnost. Je tedy jasné, že vojenskoprůmyslový komplex je ke kosmickému zbrojení odhodlán stůj, co stůj, jen potřebuje vystrašit politiky a domácí i zahraniční veřejnost, aby jim to všichni zbaštili, peníze jim na to dali a ještě jim tleskali.

Teď tedy v podstatě tvrdí, že Čína už se závody v kosmickém zbrojení začala. Žádné smlouvy, které to zakazují, tedy nemají smysl, naopak, že jsou v kosmu zbrojit nuceni a američtí daňoví poplatníci se musí vzdát dálnic a mostů a s nadšením platit „hvězdné války“. Přitom vypouštění hypersonických zbraní z kosmu moc nedává smysl. Je tam na ně dobře vidět, že se odpalují, a kam, a zároveň je to dražší. Pro Čínu by to tedy moc smysl nemělo, ale pro Pentagon toužící po „hvězdných válkách“ taková fake news, co jim zařídí rozpočet, smysl má.

Zdroj: cri.cn