Historicky museli investoři cestovat na burzy po celém světě, od Japonska až po USA, aby mohly skoupit cenné papíry společností a vydělat na nich. (Foto: Flickr)

S nástupem technologií se však tento proces přesunul online. Dnes stačí jen otevřít takzvanou broker stránku neboli webovou stránku či aplikaci, která umožňuje obchodování s cennými papíry, a každý může investovat.

Technologie se však vyvíjejí ještě dále, a s pomocí umělé inteligence investoři po celém světě začínají analyzovat a předpovídat jaké investice jsou nejvhodnější – a přesně tento pokrok je tématem dnešního článku.

Obchodování s akciemi online

Nejprve je důležité porozumět tomu, co je to online burza. Vesměs se jedná o skupování a prodávání akcií veřejných společností přes internet – stačí u sebe mít notebook, telefon nebo tablet. V dnešní době už člověk nemusí navštívit Londýn nebo Japonsko, abyste mohli obchodovat s cennými papíry – stačí si otevřít online účet na některé z broker stránek, přihlásit se, a obchodovat. Broker stránky – webové stránky a aplikace, které slouží jako prostředník pro virtuální obchodování s cennými papíry, však umí mnohem více – ukazují data trhu v reálném čase a často počítají I výdělky a dividendy na jednotlivých cenných papírech.

Proč je burza jednou z nejlepších investicí i v době korona virové

Obchodníci na burze se účastní prodeje a nákupu akcií z různých důvodů, ať už za cílem získat slovo v řízení společnosti, nebo za cílem získáni zisku. Po roku nestálosti na burze se naděje opět zvedají, a to hlavně díky úspěšnému prostředkování vakcín a pomalému rozvolňování průmyslových omezení. A proto i přes možnou nejistotu způsobenou nejhorším úpadkem americké burzy za posledních 30 let, je právě teď ideální čas investovat – většina akcií pomalu nabírá na hodnotě, a tak je ideální je skoupit před vysokým nárůstem v ceně, a to mimo jiné i proto, že se vakcína ukazuje mnohem efektivnější, než vědci čekali. Navíc, pandemie měla i nějaké své benefity – společnosti jako Netflix stále násobí svoje zisky. Proto je třeba se nebát investování, ba naopak – jen si dát pozor do jakých sektorů člověk investuje. Mezi ty nejlepší momentálně patří základní potřeby, jako jsou potravní řetězce nebo ropa, nebo doručovací služby, či pomalu zpět otevírané průmyslové sektory nebo servisní služby.

Umělá inteligence v akciovém trhu – pouze sci-fi budoucnost?

Mnozí experti věří, že umělá inteligence je naprosto revoluční nástroj pro burzovní trh, ale už to dávno není jen daleká budoucnost. Většina aplikací broker aplikací již používá nějakou formu umělé inteligence, avšak zdaleka ještě nedosáhly bodu, kdy by byly schopny přesné předpovědět budoucnost trhu. Přesto však, jak už bylo zmíněno, umělá inteligence udělala pokrok – její hlavní dosavadní výhra je schopnost zanalyzovat data, které dříve byly neklasifikovatelné – jako je řeč, video nebo obrázky. Tímto pomáhá investorům získat lepší představu o pozici firmy, a o tom, jak se vůči ní staví společnost a její zákazníci, a tím lépe předpovědět její budoucí zisky nebo ztráty.

Umělá inteligence a burzovní analýza

Burzovní analýza je prostředek, skrze který většina investorů rozhoduje, do kterých cenných papírů zainvestuje. Díky nespočtu faktorů, které však ovlivňují peněžní hodnotu akcií, jako je třeba jejich historická hodnota, momentální zisky a cíle společnosti, kdo je v jejím vedení, v jakém sektoru se nachází, a mnoho dalších, je burzovní analýza neskutečně složitý a komplikovaný úkol. Pro umělou inteligenci, která má schopnost přesně analyzovat data ve mžiku oka je však burzovní analýza mnohem snadnější. Právě proto se mnozí investoři vydali na cestu umělé inteligence – a s pomocí několika vychytaných aplikací tak může učinit každý.

Aplikace, které rozumí akciovému trhu

Jak už bylo zmíněno, umělá inteligence vestavěná do některých aplikací umí relativně precizně zanalyzovat burzu. Momentálně je na trhu již několik aplikací s touto schopností, a první z nich je EquBot, který umí s pomocí analýzy algoritmů a grafů vytvořit relativně přesné předpovědi trhu, a proto ho používá nespočet investorů globálně. Mezi další patří BlackBox Stocks, který s pomocí speciálního skenovacího systému dokáže předpovědět, jak stálá je hodnota každého cenného papíru, a navíc umožňuje komunikaci s dalšími investory skrze chatovou platformu. Trend Spider analyzuje data z posledních 26 let, a posléze vyhodnotí nejvýhodnější investice.

Komerční sdělení.