Pravděpodobně jste již slyšeli o blockchainu, ale možná jste nevěděli, co to přesně je. Je to tak? (Foto: Shutterstock)

Mimo toho, že drží kryptoměny (jako je např. Bitcoin – nejznámější kryptoměna) při životě, má, nebo bude mít blockchain řadu zásadních vlivů na to, jak žijeme, pracujeme a bavíme se.

Pojďme si povědět, co je to blockchain a jaké konkrétní změny nám může do života tato technologie přinést.

Co to je blockchain?

Řečeno jednoduše, blockchain je nový bezpečný a transparentní způsob skladování informací. Můžete si to představit jako obrovskou online sdílenou knihu vlastněnou všemi uživateli blockchainové sítě.

Jakákoliv změna (když někdo např. odešle peníze) je kryptograficky ověřena a poté se promítne do celé sítě. Tím se tato změna stane viditelnou pro všechny.

Blockchainová technologie je největší nepřítel byrokracie. S využitím této technologie, mohou být odstraněni prostředníci ze spousty doposud komplexních úkolů. Ať už je to třeba nakupování domů nebo posílání peněz do zahraničí.

Výsledkem je levnější, rychlejší a transparentnější technologický rámec pro všechny členy naší společnosti.


Foto: Shutterstock

Proč by vás to mělo zajímat?

Chcete rychlejší mezinárodní platby? Chcete větší transparentnost ve státě? Pokud ano, měla by vás blockchain technologie a kryptoměny jako takové zajímat.

Blockchain je základní stavební kámen kryptoměn a společně pracují na tom, aby byl náš svět lepším místem.

Potenciál blockchainu ještě patrně nebyl zcela naplněn ani pochopen širokou veřejností, a proto by měly kryptoměny jako Bitcoin a Litecoin, pokračovat na cestě k masové adaptaci a následné popularizaci této technologie.  

Každopádně už v současné době se na obzoru rýsuje řada radikálních změn, které nám blockchain pravděpodobně brzo přinese.

Podívejme se na čtyři zajímavé změny, které s velkou pravděpodobností nastanou v důsledku vývoje blockchainu:

1. Posílání peněz do zahraničí bude snadné, rychlé a mnohem levnější

Posílání peněz do zahraničí může trvat i několik dní. Přinejlepším je to „jen“ frustrující, ale v nejhorších případech to může znamenat, že vaše rodina v zahraničí bude postrádat základní potřeby, či dokonce nezbytnou lékařskou péči.

Jestliže existuje smlouva mezi dvěma bankami, platba je zpravidla uskutečněna během pracovního dne, kdy byla zadána platba. Jenže v rozvojových zemích, zejména tam, kde jsou měny striktně kontrolovány, musí vaše banka využívat zprostředkovatele. Ti jsou ovšem mnohem dražší a o dost pomalejší.

Blockchainová řešení zásadně zkracují čas a náklady potřebné k posílání peněz do zahraničí.

Jakmile je vše zaúčtováno, transakce jsou provedeny v řádu jen několika málo sekund. Zároveň při tom mezi bankami vzniká jedinečný a transparentní záznam.

2. Koupit dům bude snazší a rychlejší

Trh s nemovitostmi je chaotický a pomalý. Koupě domu může trvat i měsíce vyčerpávajícího papírování spojeného s nemalými poplatky.

Ve Velké Británii je situace ještě horší. Prodejce může přijmout vaši nabídku, ale později ji odmítnout kvůli vyšší. Tato taktika přeplácení se ale konečně (snad) dočká regulace, neboť na ni úředníci upřeli svou pozornost. A pro podobné příklady samozřejmě nemusíme chodit do Velké Británie.

Většina problémů na trhu s nemovitostmi pramení z nedostatku důvěry. Komplexní pozemkové registry podporované dlouhým papírováním ztěžují sledování a ověření vyžaduje spolupráci bank, úřadů i právníků. Konečným výsledkem je dosti nákladný a časově velmi náročný proces.

Blockchain je však jednoduchý, odstraňuje potřebu složitých ověřovacích procesů prováděných zprostředkovateli. S blockchainem existuje jediná transparentní verze pravdy a jedna strana nemůže provádět změny bez souhlasu všech ostatních. Díky blockchainu je zabezpečena neoprávněná manipulace, zároveň je omezena administrativa a sníženo riziko podvodu.

3. Bude snazší léčit vaše zdravotní problémy

Vaše lékařská anamnéza pomáhá lékařům léčit vás rychleji a efektivněji. Jenže je mnohdy roztříštěná u různých doktorů a vy musíte jezdit od jednoho k druhému a stále tahat nějaké papíry.

Co takhle mít záznamy o vašem stavu v decentralizované a zabezpečené podobě?

Blockchain by mohl usnadnit léčbu zdravotních problémů díky zlepšení přesnosti a dostupnosti vaší anamnézy. Díky vytvoření a zpřístupnění trvalého záznamu v blockchainu, bude lékař moci okamžitě odhalit nemoci, alergie i faktory životního stylu, které pomáhají diagnostikovat váš stav a léčit.

Lékař by také byl schopný jednoduše sledovat vaše medikace a zdravotnické potřeby. Vše by bylo jednoduše na jednom místě. Zde si můžete přečíst o dalších vlivech, které může mít blockchain na zdravotnictví.

4. Budete schopni vydělávat peníze za věci, které nepoužíváte

Velcí hráči na trhu sdílené ekonomiky (jako např. Airbnb a Uber) vydělávají peníze za velmi málo práce. Samozřejmě, je to jejich business, ale co kdyby tu nebyli?

Tyto firmy vytvářejí veliké příjmy jen díky propojování lidí (nikoliv samotným pronajímáním bytů nebo řízením taxi), a přesto za své služby stále inkasují obrovské částky.

Vzhledem k tomu, že blockchain je decentralizovaný, neexistují žádní zprostředkovatelé a ani není třeba podobných platforem. Můžete pronajmout svůj dům, auto nebo jakýkoli jiný objekt, aniž by jiní giganti stanovovali pravidla nebo okusovali vaše zisky.

Na závěr jedno malé zamyšlení: „Je budoucnost s blockchainem nevyhnutelná?“

Určitě to tak vypadá, otázka ale je, jak to doopravdy bude.

Spousta zemí již teď vyvíjí velký tlak na šíření blockchainu a s technologií již experimentovalo mnoho velkých bankovních institucí v Japonsku a Jižní Koreji. Vypadá to tedy, že se již  věci daly do pohybu.

Stejně jako internet pozměnil prakticky všechny aspekty lidského života na počátku nového tisíciletí, můžeme očekávat, že blockchain bude v příštích několika letech dělat totéž.

Řada renomovaných vzdělávacích institucí, jako jsou Yale, Harvard, Princeton, Duke a MIT, již nabízí předměty o blockchainu nebo kryptoměnách, které připraví studenty na budoucnost s těmito technologiemi.

Doufáme, že vás aspoň trochu blockchain technologie a její využití zaujalo. Třeba jste našli svůj nový koníček. Pokud by vás zajímalo další využití, přečtěte si o dalších oblastech, které může blockchain v budoucnu ovlivnit.

Komerční sdělení.