Zatímco se USA snaží motivovat lidi, aby se nechali očkovat, Izrael sklízí plody úspěšného zavedení vakcíny: za poslední týden hlásil v průměru jen 15 nových případů koronaviru denně, což je nejméně za více než rok. (Foto: Flickr)

Pokles počtu nakažených je natolik povzbudivý, že Izrael v úterý zrušil některá z posledních omezení týkajících se koronaviru.

Podniky nyní mohou pracovat v plném rozsahu a obyvatelé se již nemusí prokazovat dokladem o očkování při vstupu do restaurací, na sportovní akce nebo do zábavních podniků.

Ještě před zavedením nového pravidla byly izraelské školy plně otevřeny, venku již nebyly vyžadovány masky a po celé zemi se konala masová shromáždění.

Nyní je jedinou překážkou normálního života v Izraeli povinnost nosit masky ve veřejných vnitřních prostorách – toto pravidlo by podle izraelských zdravotníků mohlo být zrušeno již příští týden.

“To je pravděpodobně konec Covid-19 v Izraeli, alespoň pokud jde o současné kmeny, které známe,” řekl serveru Insider Dr. Eyal Zimlichman, zástupce generálního ředitele největší izraelské nemocnice Sheba Medical Center.

“Zřejmě jsme dosáhli stádní imunity.”

Vědci dříve odhadovali, že k dosažení stádní imunity – tedy hranice, za kterou se virus nemůže snadno přenášet z člověka na člověka – by země musela plně očkovat 70 až 85 % svých obyvatel.

Izrael však dosud očkoval pouze 60 % svých občanů, tedy zhruba 80 % dospělé populace. Očkování dětí mladších 16 let tam zatím nebylo povoleno.

Podle Zimlichmana je to znamení, že ostatní země by mohly s podobnou úrovní očkování epidemii porazit. Odhadl, že asi 70 % izraelských občanů má nyní proti viru imunitu, ať už díky očkování, nebo přirozené infekci.

“Nyní s jistotou víme, že toto číslo je dostatečné k vytvoření stádní imunity,” řekl.

Zdroj: businessinsider.com