Konflikt mezi Palestinou a Izraelem nadále pokračuje a způsobil obrovské potíže lidu obou stran. (Foto: Youtube)

Kancelář pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN věnuje velkou pozornost dodávce pitné vody a zdravotnické péče místním obyvatelům.

Mluvčí Kanceláře pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN Jens Laerke nedávno na tiskové konferenci v Ženevě řekl, že kancelář je šokována neustále se zhoršující situací konfliktu mezi Palestinou a Izraelem.

Jens Laerke uvedl: “Jsme šokováni tím, že konflikt na palestinském území pokračuje. Počet obětí v konfliktu se bude i nadále zvyšovat a místní civilisté trpí obrovskými potížemi. V pásmu Gazy bydlí přibližně 2 miliony Palestinců. Konflikt má vážný dopad na dodávky pitné vody, zdravotní služby a prevence a kontrolu pandemie COVID-19. Jsme v kontaktu se všemi místními odděleními, aby humanitární materiály, zejména palivo, dorazily do pásma Gazy. V současné době probíhá příslušné jednání, protože kontrolní stanice Erez, která hraničí s Izraelem, byla uzavřena dne 10. května.”

V současné době mají obyvatelé v Gaze problém s pitnou vodou. Kancelář pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN uvedla, že odsolovací stanice poskytuje pitnou vodu 250 tisíc místním obyvatelům, avšak zatím nebyla uvedena do provozu.

V tuto chvíli v důsledku neustálých výpadků napájení a ničení elektrické sítě 230 tisíc lidí v Gaze a Khan Yunis nemá vodu z vodovodu. Kromě toho byla Gaza také zničena v jiných ohledech.