Sekretariát WHO nedávno navrhl pracovní plán druhé fáze sledování původu nového koronaviru, který je v rozporu s postojem Číny a mnoha zemí k otázce sledování původu viru. (Foto: Army.mil)

V současné době zaslalo 55 zemí generálnímu řediteli WHO výzvu k vědeckému sledování původu viru a proti politické manipulaci.

30. března společný vyšetřovací tým WHO v Číně oficiálně vydal zprávu poukazující na to, že je „vysoce nepravděpodobné“, že by virus unikl z čínské laboratoře. Zpráva zároveň předkládá vědecké návrhy pro další fázi práce globálního sledování původu viru, včetně pokračování v hledání možných časných případů v širším globálním rozsahu. Závěry a doporučení této zprávy by měly být respektovány a potvrzovány.

Jako „země číslo jedna na světě v selhání boje proti epidemii“ mají Spojené státy nejvíce pochybných bodů, nejvíce potvrzených případů a nejvíce úmrtí, na které by se v další fázi mělo zaměřit celosvětové sledování původu viru.

Je pozoruhodné, že Robert Redfield, bývalý ředitel amerického CDC, v březnu loňského roku připustil, že některá úmrtí v chřipkové sezóně, která začala v září 2019, byla skutečně způsobena COVID-19. Kdy se ve Spojených státech objevil „nultý případ“? Pokud se americká strana považuje za otevřenou a transparentní jako čínská strana, měla by otevřít laboratoř Fort Detrick pro výzkum mezinárodních odborníků.

Po celém světě existuje více než 200 amerických biologických laboratoří, které jsou také strašidelné. Od založení těchto laboratoří propukla v jejich hostitelských zemích řada infekčních nemocí, které vyvolaly obavy ve všech oblastech života. Americká strana však mlčí o funkcích a využití těchto laboratoří.

Co je ale podezřelejší, pokud jde o sledování původu viru, předchozí i současná vláda Spojených států zoufale viní Čínu. Vedoucí představitelé USA dokonce dali zpravodajským agenturám směšný rozkaz „dodat výsledky do 90 dnů“.

Právě proto, že existuje mnoho pochybností o prevenci a kontrole epidemie ve Spojených státech, stále více zemí vyzývá USA, aby přijaly vyšetřování v rámci sledování původu viru. Například noviny The Korea Times v článku poukázaly na to, že „pokud je skutečně nutné zahájit novou práci na globálním sledování původu viru, vyšetřování by se mělo zaměřit na Spojené státy.“ Španělské noviny Rebelión v článku poukázaly na to, že Spojené státy dosud nevyřešily a nevysvětlily mnoho podezřelého chování. Pouze objasněním těchto pochybností můžeme najít zdroj viru.

Podobnou iniciativu zahájili také Číňané. Až do 15:00 dne 19. července se ke společné výzvě připojilo více než 750 tisíc čínských uživatelů internetu a vyzvalo k důkladnému prozkoumání americké biologické laboratoře Fort Detrick a dalších amerických virových laboratoří, které rovněž měly riziko úniku, aby se zjistila pravda o COVID-19.

Tyto petice nejsou jen výzvou mezinárodního společenství ke spravedlnosti a vědě, ale také opozicí vůči politizaci sledování původu viru. Americká strana by měla reagovat na výzvu mezinárodního společenství, co nejdříve otevřít dveře, přijmout mezinárodní vyšetřování sledování původu viru a odpovědět obyvatelům světa.