V pondělním vydání časopisu The Los Angeles Times se maďarsky investor a filantrop George Soros zaměřil na to, jak udržet americkou ekonomiku nad vodou uprostřed pandemie covid-19. (Foto: Flickr)

Článek byl napsán společně s profesorem Ericem Beinhockerem, výkonným ředitelem Institutu pro nové ekonomické myšlení (INET) na Oxfordské univerzitě.

Soros poznamenává, že „katastrofický kolaps zaměstnanosti v USA způsobený kronavirovou krizí vyžaduje od federální vlády mnohem více než dosud“.

Připomněl, že za poslední tři týdny požádalo o dávky v nezaměstnanosti asi 17 milionů Američanů a že v příštích týdnech by údajně mohlo být ztraceno minimálně 24 procent amerických pracovních míst. 

„To by se rovnalo nejhorším rokům Velké hospodářské krize a znamenalo by to, že více než 37 milionů Američanů je bez práce,“ pokračoval americko-maďarský miliardář.

„Režim spánku“ pro ekonomiku USA?

Soros věří, že k řešení tohoto problému je třeba se zaměřit na udržení ekonomiky v „režimu spánku“.

„To bude vyžadovat, aby podniky a pracovníci byli co nejvíce netknutí, byli připraveni ‚se probudit´ a vrátit se do práce, jakmile zdravotní krize skončí, za účelem dosažení silného zotavení. Jak? Federální vláda musí okamžitě zaručit výplaty všech Američanů po celou dobu krize,“ prohlásil.

Poukázal na řadu zemí zasažených koronavirem, včetně Německa, Francie, Dánska, Irska, Nizozemska, Velké Británie a Austrálie, které poskytovaly přímé financování zaměstnavatelům s cílem „pokrýt výplatu pracovníků a udržet pracovníky v jejich zaměstnání během karantény“.

Soros ocenil americký kongres za to, že nedávno schválil zákon o CARES (Coronavirus Aid, Relief a Economic Security) ve výši dvou bilionů dolarů, ale zároveň zkritizoval, že „finanční prostředky přidělené na program byly příliš nízké a poskytování finančních prostředků – s půjčkami prostřednictvím bank – je příliš byrokratické a pomalé“. 

„Potřebujeme akci, která je rychlá, přímá a v měřítku,“ dodal.

Zákon o záruce výplaty 

Soros v této souvislosti označil navrhovaný zákon o výplatě, který předpokládá, že „ochrana bude rozšířena na všech 152 milionů amerických pracovníků a nejen na 60 milionů pracujících pro malé podniky“.

Vysvětlil, že návrh objasňuje, jak mohou společnosti získat podporu „rychle, přímo a elektronicky, nikoliv prostřednictvím bank a byrokracie“.

Soros vyzval Kongres a americkou administrativu, aby jednaly okamžitě, aby zastavily „katastrofický kolaps zaměstnanosti, který právě probíhá“.

Podle průzkumu bylo v březnu v USA ztraceno 701 000 pracovních míst a nezaměstnanost vzrostla na 4,4 procenta. Nejnovější údaje Johns Hopkins University naznačují, že v USA je potvrzeno 582 594 případů koronaviru, 23 649 lidí zemřelo.

Zdroj: snews.com