Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí prohlásili, že použití dánské zpravodajské služby americkou Národní bezpečnostní agenturou ke sledování vůdců Evropské unie je nepřijatelné. (Foto: Flickr)

Francie a Německo požadují, aby to USA a Dánsko vysvětlily. Francie a Německo uspořádaly ve stejný den společnou videokonferenci ministrů.

Na tiskové konferenci pořádané po schůzce s německou kancléřkou Merkelovou Macron v reakci na související otázky reportéra uvedl, že výše uvedená opatření přijatá Spojenými státy proti jejich spojencům jsou nepřijatelná a taková situace mezi zeměmi EU je ještě nepřijatelnější.

Francie proto požaduje, aby Dánsko a Spojené státy poskytly veškeré informace a vysvětlení týkající se mediálních zpráv.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Německo a Francie v otázkách dohledu komunikovaly s americkými zpravodajskými agenturami už dávno a německá strana doufá, že ochota americké strany to objasnit zůstává beze změny.

Vyjádřila přesvědčení, že spojenci poskytnou vysvětlení na základě vzájemné důvěry.

Dánské rozhlasové a televizní vysílání 30. května uvedlo, že americká Národní bezpečnostní agentura využila v letech 2012 a 2014 dánskou obrannou zpravodajskou agenturu k přístupu na dánský internet k získání nezpracovaných údajů, přičemž sledovala vedoucí představitele EU a vysoké politické osobnosti, včetně německé kancléřky Angely Merkelové a vedoucích představitelů a vyšších politiků členských zemí EU, jako je Francie, Švédsko a Norsko.