Velení finského letectva odstranilo v roce 2020 ze svého loga hákový kříž, aniž by to oznámilo. Letectvo tento symbol používalo od roku 1918. (Foto: Wikimedia / ilustrační)

Finsko změnilo označení generálního štábu a logo velitelství svých vzdušných sil, aniž by nové logo oznámilo.

Zatímco na novém logu je zlatý orel a kruh s křídly, na starém logu byl hákový kříž – symbol hluboce spojený s nacistickým Německem.

Změny si jako první všiml Teivo Teivainen, akademik z Helsinské univerzity. Finské letectvo používalo hákový kříž od roku 1918.

Zatímco po druhé světové válce přestalo letectvo hákový kříž na svých letadlech používat, symbol se objevoval na emblémech jednotek, jejich vlajkách a uniformách, uvedl mluvčí letectva pro BBC.

Mluvčí dodal, že logo velitelství letectva a letecké služby bylo v lednu 2017 upraveno tak, aby odpovídalo zlatému orlu a kruhu křídel, čímž byl hákový kříž odstraněn.

Jak se symbol antisemitismu dostal do Finska?

Hákový kříž se do finského letectva dostal prostřednictvím švédského šlechtice hraběte Erika von Rosena.

Ten v roce 1918 daroval finskému letectvu letadlo s namalovanou modrou svastikou. Rosen považoval svastiku za talisman pro štěstí.

Následující letadla finského letectva nadále používala tento symbol, který se nakonec začal spojovat s antisemitismem poté, co hákový kříž přijal Hitler pro nacistickou stranu.

Rosen neměl v roce 1918 žádné nacistické vazby, ale nakonec si vytvořil spojení s nacistickým Německem prostřednictvím svého švagra, který byl Hitlerovým osobním přítelem.

Proč ke změně došlo až po téměř sto letech?

Teivainen postuloval, že změna byla provedena v roce 2017, protože hákový kříž by mohl být potenciálně použit proti finské armádě a ovlivnit postoj mladých lidí k armádě. Dodal, že soused Finska, Rusko, by si také mohl symbol vykládat jako znamení, že Finsko je nepřítel.

Logo finské letecké akademie nadále obsahuje symbol hákového kříže.

Zdroj: dw.com