Před nedávnem se německá kancléřka Angela Merkelová veřejně přiznala, že migrační kvóty nemají budoucnost stejně jako její vize o společné evropské migrační politice.

Bývalý slovenský premiér Robert Fico okomentoval její výrok a konstatoval, že Merkelová se přihlásila k myšlence „flexibilní solidarity“, které vede Slovensko.

Fico pojmenoval několik důvodu, proč kvóty odmítá. Podle něho, drtivá většina migrantů, kteří do Evropy přichází, jsou ekonomickými emigranty. 

„Pokud jde o ekonomické migranty, neexistuje žádné lidské právo na práci v EU," říká. Jako další důvody jmenuje růst rizika teroristických útoků, změny kultury a tradicí Evropy a negativní vliv na kriminalitu. Jako příklad toho připomenul obtěžování žen migranty ve Mnichově. Dodal též dodal, že v některých zemích Evropské unie se úmyslně utajovala informace o útocích migrantů.

Bývalý slovenský premiér se také přihlásil k myšlence, že migrace byla někým organizována a zdůraznil tedy i úlohy „třetího sektoru", který podle něho, doslova vozil migranty do Evropy.

S radostí poznamenává, že tvrdý postoj Slovenska ke kvótám uznala za správný i kancléřka Německa.

„Bylo to slovenské předsednictví, které přišlo s alternativními návrhy, když jsme konstatovali, že řešením nejsou povinné kvóty, ne povinná solidarita, ale takzvaná pružná solidarita. Každá země se musí rozhodnout podle svých možností a schopností jak přistoupí k pomoci v rámci řešení migrační krize." oznámil Fico.

Jako alternativu kvótám vidí vytvoření bezpečných zón v místech, odkud migranti odchází. 

Změnu postoje Angely Merkolové Fico považuje za velmi racionální. Podle něj, pokud kancléřka chce mít EU pohromadě, nesmí klást na stůl téma, které Evropu rozděluje.