V Římské deklaraci vydané po Světovém summitu o zdraví vyzvali světoví vůdci k dobrovolnému udělování patentů a přenosu technologií na podporu výroby vakcín. (Foto: Pixabay)

Nebylo však dosaženo shody ohledně kontroverzního návrhu osvobodit farmaceutické společnosti od důležité patentové ochrany podporovaného Spojenými státy a dalšími zeměmi.

Americký prezident Biden pověřil viceprezidentku Kamalu Harris, aby hovořila jeho jménem. Vláda USA podporuje žádosti mnoha rozvojových zemí o výjimku z patentové ochrany v naději, že to podpoří výrobu a spravedlivější distribuci vakcín.

Zpráva byla podle některých evropských zemí odmítnuta. Vyzývají USA, aby odstranily obchodní překážky, protože se domnívají, že hlavní překážkou jsou obchodní překážky USA.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla, že stávající globální dohoda již umožňuje zemím přinutit společnosti, aby v případě nouze sdílely patentové granty. Dodala, že EU předloží návrh na usnadnění uplatňování těchto ustanovení.

Kromě toho francouzské noviny Le Monde také 20. května zveřejnily zprávu nazvanou „Zrušení nového patentu na vakcíny proti COVID-19: protiútok EU“. Když Biden 5. května řekl, že podporuje zrušení patentu na vakcíny proti COVID-19, Evropané to neocenili. Není to jen proto, že prezident USA o této iniciativě Evropany předem neinformoval, ale také proto, že se stal „šampiónem“ globální solidarity a vzájemné pomoci v boji proti epidemii.

Podle zprávy je čas na konstruktivnější protiútok poté, co několik členských států EU okamžitě zareagovalo.

19. května Evropská komise oznámila hlavní směry protinávrhu, který bude upřesněn po diskusi s 27 zeměmi EU. Poté má Evropská komise v úmyslu předložit jej WTO.

Brusel je přesvědčen, že první úkol je odstranění některých překážek v obchodu s vakcínami, ve výrobě vakcín a léků a v jejich komercializaci, což pomůže v boji proti epidemii. „Země produkující vakcíny se musí zavázat k přiměřenému podílu svých produktů na export,“ řekl viceprezident Evropské komise.

Zpráva zdůrazňuje, že toto opatření je zaměřeno na Spojené státy a Británii. Obě země uchovávají téměř všechny vakcíny vyrobené ve svých zemích pro domácí spotřebu. Francouzský prezidentský úřad uvedl, že „čekáme, až se Washington shodne na své pozici a akci.“

Na druhou stranu Evropská unie dodává polovinu vakcín vyrobených v členských státech – tedy více než 200 milionů vakcín, do 45 zemí. Evropská komise zdůraznila, že v této souvislosti se musíme snažit zlepšit kapacitu výroby globálních vakcín.

Návrh Evropské komise je použít pravidla týkající se práv duševního vlastnictví na úrovni WTO. To by umožnilo určitou „flexibilitu“. Současně je EU „připravena konstruktivně prostudovat americký návrh“.