Evropská unie v Itálii utrpěla těžkou ránu, když proti establishmentu zaměřená strana Pět hvězd s nacionalistickou Lega stejně formují vládu, a to i s euroskeptikem Paolem Savonou. 

Italský prezident Sergio Matterella, eurohujer jmenovaný ostatními kariérními politiky a nikoliv zvolený lidem, zneužil své obvykle jen ceremoniální pozice, aby populistickým stranám zablokoval první pokus o zformování vlády, když tvrdil, že Savona – tehdy vybraný za ministra hospodářství – je na funkci nezpůsobilý kvůli tomu, jaký je to kritik měny euro.

Tato přestárlá hlava státu pak vyslala globalistického technokrata a bývalého ředitele Mezinárodního měnového fondu Carlo Cottarelliho, aby ten zformovat tzv. ‚pečovatelskou‘ vládu – ale tohle spiknutí se zhroutilo uprostřed masivního vzedmutí odporu veřejnosti, když vůdce Pěti hvězd Luigi Di Maio volal po impechmentu prezidenta a veřejnost tomu hromadně vyjadřovala podporu na sociálních médiích.

Vypadalo to, že tato středomořská země směřuje zpátky k volbám, přičemž takoví eurokraté jako Günther Oettinger – muž Angely Merkelové v nevolené Evropské komisi – povídal o tom, jak všichni doufají, že: „Trhy a ‚temné‘ vyhlídky dají italským voličům za vyučenou, aby už v příštích volbách populistické strany nevolily.“

Tyto poznámky však jen posloužily k rozdmýchání pocitů, že demokracie byla Italům uzurpována, přičemž průzkumy ukazovaly, že Pět hvězd a zvláště pak nacionalistická Lega Matteo Salviniho by se stejně po mimořádných volbách vrátily zpět, a to ještě silnější, a EU by tím dostaly do ještě obtížnější situace.

V důsledku toho řekl prezident Matterella, že dá těmto dvěma stranám na zformování vlády více času a nakonec podepsal první italskou administrativu, do které se Paolo Savona vrací, i když ne jako ministr hospodářství, nýbrž byl jmenován ministrem záležitostí EU.

Toto spolu s tvrzeními předsedy Evropské komise Jean-Claude Juncera, že Itálie potřebuje spíše „více práce, méně korupce a serióznost,“ než méně EU téměř zaručuje, že konflikt mezi Římem a Bruselem propukne spíše dříve než později.

Jedním ze zdrojů konfliktu by mohly být plány, že deportují statisíce ilegálních migrantů, kteří byli v posledních letech do této země přivezeni – což je krok, kterému odporuje vedení EU, eré zastává masovou migraci. 

Zdroj: breitbart.com