Úřadující turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se se ziskem 52,59 procenta hlasů stal oficiálním vítězem předčasných prezidentských voleb.

Ve středu o tom informovala turecká Nejvyšší volební rada (YSK), která oznámila konečné výsledky předčasných parlamentních a prezidentských voleb. Ty se poprvé v historii Turecka konaly souběžně 24. června.

Aliance Erdoganovo vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a Strany národního hnutí (MHP) si ziskem 53,6 procenta hlasů zajistila v šestiset místném parlamentu 344 křesel. AKP, která obsadila 295 míst, bez podpory MHP (49 mandátů) by většinu v parlamentu těsně minula. Volební účast dosáhla 86,2 procenta.

Podle předsedy YSK dostal Erdogan v Turecku přes 26 milionů hlasů (přesně 26.330.823). Erdogan složí přísahu v pondělí v Ankaře. V tento den také oznámí složení svého kabinetu, oznámil jeho mluvčí Ibrahim Kalin.

Erdogan bude ve svém druhém funkčním období, na základě loňského referenda o změně ústavy, disponovat mnohem širšími pravomocemi než dosud. Novým prezidentským systémem v Turecku dochází ke zrušení funkce premiéra, přičemž prezident je zároveň hlavou státu i šéfem vlády.

Zdroj:  al-monitor.com