Britské noviny The Times se ve svém článku věnují perspektivní ruské mezikontinentální balistické raketě Sarmat, kterou podle názoru autorů systémy protivzdušné obrany nedokáží zastavit. (Foto: Sputnik)

Důvodem pro zveřejnění podobného článku jsou letové zkoušky rakety Sarmat, které začnou v lednu 2020. Pokud všechny testy proběhnou úspěšně, už v roce 2021 se raketa dostane do výzbroje ruské armády.

Autor článku připomíná, že o 208tunové raketě, která dokáže nést termojadernou bojovou hlavici a další strategické zbraně, promluvil ruský prezident Vladimir Putin loni během projevu před Federálním shromážděním. Sarmat má nahradit mezikontinentální balistickou raketu R-36, které se na Západě říká Satan.

Raketa Sarmat disponuje doletem až 18 tisíc kilometrů a dokáže zničit všechno na území o rozloze amerického Texasu nebo Francie.

Ještě více autora článku znepokojuje fakt, že Sarmat, který už experti označují jako Satan 2, bude hlavním „dopravním prostředkem“ hypersonického bloku Avangard.

Sarmat dokáže hypersonický Avangard vypustit ve výšce přibližně 30-36 tisíc metrů, to znamená ve vrchních vrstvách atmosféry Země. Poté Avangard s desetinásobným překonání rychlosti zvuku bude stále manévrovat a mířit k cíli.

Pracovník Mezinárodního institutu strategických výzkumů Barry Douglas si je jistý, že Avangard se stane vážnou výzvou pro západní protivzdušné systémy, protože protivzdušné komplexy byly vytvářeny na likvidaci balistických raket letících z vrchních vrstev atmosféry.

Jakmile se objeví Sarmat, který bude navíc vybavený Avangardem, Západ bude muset změnit svoji strategii.

Douglas také nakonec říká, že nová ruská mezikontinentální balistická raketa může poslat ke dnu západní protivzdušné systémy, pokud na jedny cíle vypustí jaderné bojové hlavice a na jiné hypersonické rakety.

Prezident poprvé promluvil o nejnovějších typech strategických zbraní, které byly vyvinuty v Rusku, loni na jaře. Ve zprávě k Federálnímu shromáždění představil především hypersonické komplexy Kinžal, Avangard a Burevěstnik, dále bojový laser Peresvet, podvodní dron s jaderným pohonem Poseidon a mezikontinentální balistickou raketu Sarmat.

V letošním sdělení se Putin tímto tématem také zabýval. Poznamenal, že laserové systémy Peresvet a hypersonické raketové systémy Kinžal potvrdily své jedinečné vlastnosti v experimentálně-bojovém režimu a označil dokončení raketového komplexu Avangard za průlomovou techniku a porovnal ji s vypuštěním prvního satelitu Země.

Kromě toho Putin promluvil i o pokračování prací na slibném novém projektu, a to hypersonické mořské raketě Cirkon, která by měla být schopna dosáhnout rychlosti 9 Mach a zasahovat jak pozemní, tak i vodní cíle.

Současně prezident Ruska zdůraznil, že veškerá práce na posílení obranných schopností, má pouze jeden cíl – je zaměřena na zajištění bezpečnosti Ruska a jeho občanů.

Zdroj: snews.comthetimes.co.uk