USA chtějí v Evropě rozmístit víceúčelové bojové obrněné vozy Stryker, uvádí Fox News. Uvádí se, že byla zahájena modernizace obrněných vozidel, které budou vybaveny drony, lasery, děly a systémy protiraketové obrany. V Evropě by měly být rozmístěny do roku 2020. (Foto: Wikimedia)

Očekává se, že Strykery budou vybaveny raketami krátkého doletu Hellfire a Stinger, protiraketovými komplexy Javelin, drony Shrike 2 s vertikálním vzletem a přistáním a také lasery o síle pěti kilowattů, které dokáží zničit bezpilotní výbavu protivníka.

Navíc televizní stanice zveřejnila zprávu amerického výzkumného centra RAND o nepřátelských krocích Ruska v Evropě, na základě které bylo nejspíše přijato rozhodnutí o rozmístění obrněných vozů Stryker v Evropě.

Ve zprávě se mluví o údajných agresivních náladách Rusů.

Zejména jsou uvedeny údaje z roku 2016, kdy si prý 82 % občanů Ruska myslelo, že národní zájmy Ruska sahají za hranice státu, v roce 2012 si to podle centra myslelo 43 % dotázaných.

Zároveň RAND ve své zprávě mluví o údajné paranoii Ruska o rozšiřování NATO na východ.

„Rusko se stále cítí zranitelné a často demonstruje něco na způsob obranné agresivnosti… na malé státy hraničící s Ruskem, stále méně se na ně dívají jako na potenciálního přítele, spíše jako na potenciální nástupní prostor boje pro nepřátele," cituje Fox News zprávu.

Navíc jsou ve zprávě uvedeny konkrétní regiony, na které jsou údajně rozšířeny zájmy Ruska, jde o baltské státy a státy jižní a východní Evropy.

Jak uvádí televizní stanice, právě v těchto státech budou rozmístěny modernizované obrněné vozy Stryker.

Dříve Sputnik uváděl, že Polsko vynaloží 414 milionů dolarů na nákup raketových systémů z USA.

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak uvedl, že Varšava koupí celkem dvacet raketometů HIMARS s dosahem 300 kilometrů. Polsko to bude stát 414 milionů dolarů.

Zdroj:  foxnews.com