Peking vstoupil do své notoricky dlouhé zimy, což znamená, že nás čeká chřipkové období. Normálně by to nebylo příčinou přílišného znepokojení. Ale rok 2020 není rokem, kdy si můžeme dovolit vykazovat známky nemoci. Takže když jsem se tento týden začala cítit nachlazená, bylo na čase hledat lék – a to rychle. (Foto: CGTN)

Vyzkoušela jsem všechny domácí léky doporučené mými čínskými přáteli – horkou vodu a zázvorový čaj s hnědým cukrem. Ale moje nachlazení odmítlo ustoupit. Po troše čtení jsem zjistila, že tradiční čínská medicína (TCM) může pomoci zmírnit příznaky chřipky a možná dokonce urychlit mé uzdravení. S ohledem na to jsem si objednala schůzku na místní klinice, abych zjistila více.

Odborníci na TCM říkají, že léčba pomáhá vyvážit Yin (Jin) a Yang (Jang) v našem těle. Dr. Xia Shuwen (Sia Šu-wen) z Vista Medical Center v Pekingu je specialistou na TCM a vysvětlil mi, že v nejjednodušším smyslu je tradiční čínská medicína rozdělena na dvě části: bylinnou medicínu a akupunkturu.

„Používáme hodně akupunkturní léčby. Může se vypořádat s řadou nemocí a osvědčila se při stovkách nemocí,“ vysvětluje mi při prohlídce.

Dr. Xia doporučuje léčit mé příznaky teplem a předepisuje baňkování a akupunkturu.

Baňkování používá jako přísavku malé skleněné šálky vyhřívané plamenem. Zaměřujeme se obvykle na meridiány močového měchýře (jeden na každé straně těla), které stékají po obou stranách páteře a zadní části nohou. Sání je určeno k podpoře hojení pomocí podpory průtoku krve, ale mnozí se také domnívají, že jej lze použít k vytažení patogenů a toxinů.

Ošetření začíná jako masáž a ohřáté šálky se mi pohybují nahoru a dolů po zádech. Následuje však nejčastěji používaná metoda baňkování, kdy jsou šálky ponechány na zádech po delší dobu, aby se z těla vytáhly nečistoty. To způsobuje kruhové modřiny, díky nimž vypadám trochu jako dětské zobrazení dalmatina. Zatímco proces má usnadnit hojení, je to docela divné, protože vaše pokožka je pevně stažena do tuctu šálků. Možná mám nízký práh bolesti, protože doktor mě ujišťuje, že by to mělo být uklidňující.

Po vyjmutí kalíšků je to na akupunktuře.

Říká se, že akupunktura je dobrá pro imunitní systém. V některých studiích bylo zjištěno, že po počáteční léčbě snižuje příznaky nachlazení o 50 procent. Rovněž se říká, že při snižování doby nachlazení je účinnější než západní medicína.

K léčbě nachlazení jsou jehly umístěny do hlavy, obličeje, paží a nohou. Dr. Xia vysvětluje, že každá oblast koreluje s orgánem a jehly pomohou se vším, od zablokovaných dutin až po nedostatek spánku. Vzhledem k tomu, že jehly jsou tak tenké, sotva je cítíte, nejhorší pocit je spíše jako včelí bodnutí. Toto je ta nejpohodlnější část, protože lékař nechává jehly 30 minut, aby začaly kouzlit.

Následujícího dne jsem zjistila, že se cítím mnohem lépe. I když jsem stále trochu omámená, nos mám méně ucpaný a bolest hlavy je pryč. Nejvíc jsem si však všimla, že jsem usnula hned, jak se má hlava dotkla polštáře. Nejsem si jistá, jestli je to způsobeno přímo akupunkturou, nebo je to jen tím, že stále prožívám pocit uvolnění. Ale rozhodně to urychlilo mé uzdravení.