RUSKO – Slavná litinová dlažba se v Kronštadtu dochovala pouze na Kotvovém náměstí a Penkově mostě. Je to jediné místo v Rusku, kde můžete takový povrch silnice vidět.

Silnice pokryté litinovými kulatými dlaždicemi byly v 19. století běžné v USA. V Rusku, stejně jako v jiných evropských zemích, byla na silnicích kamenná dlažba.

Před nástupem asfaltu byl hladký a odolný povrch silnic vždy velkým problémem. Kamenná dlažba nevyžadovala časté opravy, pohyb po takové silnici však nebyl pohodlný.

V USA přišel v polovině 19. století inženýr Knapp s nápadem pokrýt silnice litinovými kulatými dlaždicemi. Pohyb po nich byl mnohem plynulejší než po kamenné dlažbě. Takové chodníky existovaly v New Yorku, Bostonu a Chicagu.

V roce 1858 navštívil Ameriku ředitel Kronštadtského paroplavebního závodu Alexandr Sokolov, který si prohlédl litinové dlažby.

Zaujala ho tato technologie a přivezl do Ruska vzorky kulatých dlaždic. V továrně, kterou Sokolov řídil, byly vyrobeny první kruhové dlaždice. Nařídil jimi vyložit nádvoří Paroplavebního závodu.

V letech 1860 až 1880 se litinová dlažba objevila na mnoha místech Kronštadtu. O 20 let později, po objevení litinové dlažby v Kronštadtu, se na stav dlažby dotazovali úředníci z Petrohradu.

Vedení města Kronštadtu jim odpovědělo, že „všechny úseky chodníků nebyly ode dne položení dlažby opravovány a jsou v dobrém stavu“. Přes vysokou cenu litinové dlažby se ukázalo, že je ekonomicky nejvýhodnější, protože nevyžaduje opravy.