Portál Evropské komise pro zahraniční vztahy zveřejnil 28. května článek od člena Evropské komise pro zahraničí Davida McNaira „COVID-19: Černobylský okamžik v 21. století“. (Foto: ilustrační, Flickr)

V článku uvádí, že během celé pandemie COVID-19 postupné kontakty mezi Spojenými státy a Evropskou unií a zbytkem světa zdaleka nesplňují sliby, které jsou nyní zapotřebí.

Ačkoli mnoho vedoucích představitelů prohlásilo, že „nikdo není v bezpečí, pokud nejsou v bezpečí všichni“, ve skutečnosti, opatření, která podnikli, zvýšila nerovnost a oslabila účinnost reakce na epidemii.

Poo celý rok 2020 skupina G7 pod vedením Spojených států v zásadě chyběla při akcích a Trumpova vláda se snažila co nejvíce bránit mezinárodní ekonomické podpoře v podobě zvláštních práv na vybírání Mezinárodního měnového fondu. Mezinárodní měnový fond zvětšil rozsah své účetní rozvahy a zdvojnásobil přístup svých členů k nouzovým fondům, zatímco Světová banka postupovala pomalu. Vymáhání dluhů od zemí s nízkými příjmy převyšovalo pomoc v reakci na krizi poskytovanou měsíce po krizi.

Výdaje všech vlád po celém světě na výzkum a vývoj vakcín překročily 80 miliard amerických dolarů, bariéra nerovnováhy však převažuje nad technickými překážkami.

80 % vakcín je používáno v zemích s vysokými a středními příjmy, ale tento poměr v zemích s nízkými příjmy je pouze 0,4 %. Zásoby vakcín v bohatých zemích převyšují jejich potřeby o 1,3 miliardy dávek. V květnu 2021 si EU rovněž objednala dalších 1,8 miliardy dávek vakcín.

Současně dochází k alarmující nerovnosti očkování vakcínami po celém světě. Přestože je mnoho Američanů očkováno vakcínami a uvažuje o očkování dětí, v Africe si dokonce i zdravotničtí pracovníci, starší lidé a nemocní možná budou muset na očkování počkat až do roku 2022.

Článek také citoval rozhovor s Johnem Nkengasongem, zástupcem Afrického centra pro kontrolu a prevenci nemocí, „Budeme si pamatovat nejen velké hlasy zemí, které nás nepodpořily, ale také přátele, kteří byli v této bitvě neznámí.“ Počet vakcín, které vyvezla Čína, je větší než součet všech ostatních zemí.

Zdroj: ecfr.eu