Dánský ministr imigrace Mattias Tesfaye zkritizoval politiku integrace migrantů ve své zemi. Stalo se tak poté, co se seznámil se zprávou na dané téma. Politik vyzval ke zpomalení přijímání uprchlíků z problematických zemí a avizoval další integrační opatření. (Foto: Wikipedia)

Ve zmiňované zprávě se například uvádí, že pouze 17 procent syrských žen má práci, a to po pěti letech bydlení v Dánsku (ze syrských mužů přitom pracuje méně než polovina). Stejná tendence je pozorovatelná i u žen z dalších zemí Blízkého východu.

„Bohužel se nemáme čemu divit. Když prosazujeme stejnou integrační politiku, dostáváme stejné výsledky,“ řekl Tesfaye pro list Kristeligt Dagblad. 

„Víme, že imigrace z Blízkého východu znamená integrační starosti. Víme také, že přistěhovalci z východu – Thajska, Filipín a Číny – se integrují do dánské společnosti lépe,“ komentoval. 

Aby dánská sociálně demokratická vláda změnila tuto tendenci, hodlá přijmout řadu opatření, včetně zrušení dávek sociálního zabezpečení pro nové uprchlíky. Ti budou muset hledat práci, a pokud by se jim to nepodařilo, budou věnovat 37 hodin týdně integračnímu programu, který má být prvním krokem ke zvýšení jejich aktivity. 

„Nejde o změnu některých bodů imigrační politiky, jde o změnu požadavků pro nováčky, kteří začnou svůj život v Dánsku,“ sdělil Tesfaye a poznamenal: „Novinkou je, že budeme také žádat uprchlíky, aby se vrátili domů, když je tam mír. Doufám, že Syřané budou první skupinou, pro kterou dočasný pobyt bude dočasným ve skutečnosti.“

Politik si myslí, že imigrační politika má vycházet z toho, že některé skupiny imigrantů se přizpůsobí v dánské společnosti, zatímco jiné to nemohou udělat ani po několika generacích. Proto dospěl k závěru, že je důležité omezit příliv imigrantů ze zemí, kde jsou problémy s integrací největší. 

Údaje dánských úřadů, konkrétně Danmarks Statistik, svědčí o tom, že imigranti a jejich potomci tvoří téměř 14 procent z celkové populace Dánska. Ta současně dosahuje 5,8 milionů lidí.   

Sám Tesfaye také pochází z imigrantského prostředí – jeho otec přicestoval do Dánska z Etiopie. Bývalý zedník se stal ministrem sociální demokratické vlády v červnu 2019, předtím zastupoval další levicové strany, včetně nyní neexistující komunistické strany DKP/ML a Jednotné kandidátky – Rudo-zelení (Enhedslisten – De Rød-Grønne). 

Zdroj:  kristeligt-dagblad.dk