NATO a USA investují značné prostředky do modernizace ukrajinských ozbrojených sil, ale ty nemají potenciál vést válku s Ruskem. (Foto: Wikimedia)

Tento názor vyjádřil ruský vojenský expert Jurij Knutov novinám „Večerní Moskva“. Reagoval tak na slova ukrajinského kontradmirála o možné ruské invazi na Ukrajinu, což v Rusku vyvolalo bouřlivou negaci. 

Předtím velitel bojové flotily Ukrajiny Alexej Neižpapa prohlásil, že námořní síly se připravují na plnohodnotnou vojenskou konfrontaci s Ruskem“ a na ztráty během boje o Krym. Ukrajinský kontraadmirál nevyloučil, že ruská armáda se bude snažit „prorazit“ do oblasti Chersonu, aby zajistila poloostrovu vodu.

„Při rozpadu SSSR měla Ukrajina obrovský potenciál. Zůstaly ji celé sklady Středních a Jižních sil armádních skupin. Ale to všechno bylo vyprodáno a rozkradeno. Ukrajinská armáda dosud nemá takové schopnosti jako za sovětského období. Spojené státy nyní cvičí ukrajinskou armádu podle standardů NATO. Ozbrojené síly Ukrajiny prošly docela seriózní přípravou. Nejedná se o stejnou armádu, která byla v roce 2014,“ uvedl expert v komentáři pro "Večerní Moskvu“.

Podle něj ale ukrajinské ozbrojené síly hrají roli, kterou plnil Afghánistán vůči SSSR: vytvářet napětí, čerpat zdroje ze sociálního a ekonomického sektoru do obrany.

Knutov upozornil, že ozbrojené síly Ukrajiny jsou dnes „zcela pod kontrolou“ Severoatlantické aliance. V tomto smyslu slova vrchního velitele námořních sil Ukrajiny ve větší míře odrážejí náladu těch sil v NATO, které jsou zaměřeny na zvyšující se tlak na Ruskou federaci.

Vojenský odborník označil prohlášení Neižpapa za „politický apel“, aby upozornil na Ukrajinu, na kterou svět „zapomněl na pozadí koronavirové pandemie“.

Knutov dodal, že v případě ukrajinského vojenského útoku na Krym by ruské ozbrojené síly zasáhly nejen jednotky, které by zaútočily na Krym, ale také na nepřátelské základny a velitelství.

Na projev Nižpapa ale také reagoval Velitel Operací ozbrojených sil Ukrajiny Sergej Najev, který řekl, že v současné době neexistují žádné známky bezprostředního ohrožení invazí z Ruské federace. Navíc označil slova kontradmirála za „přehnaná“.

Zdroj: pz.czcrimea.ria.ru