Souboj se současnou pandemií se pro lidstvo ukazuje být dost obtížný. Nedaří se zatím odhalit ani zdroj vzniku pandemie, ač se tu šíří jedna pohádka za druhou, že to nemohlo být odjinud než z čínského Wuhanu, kde byl virus poprvé odhalen, ač jak se ukázalo, byla tehdy už nemoc značně rozšířená po celém světě a existovalo tedy asi pět jejích různých kmenů, kdy nejvíce kmenů bylo rozšířeno po Spojených státech, což je silný náznak, že právě ony mohly být zdrojem nákazy, spolu s dalšími náznaky jako případy zápalů plic podezřele se podobajících Covidu už před vypuknutím epidemie, které tehdy připisovali elektrickým cigaretám. (Foto: Flickr)

Dost rychle, jak bychom potřebovali, neprobíhá ani zvládnutí revitalizace světové ekonomiky. A samozřejmě, ač byly vyvinuty různé vakcíny, tak je nedokážeme vyvíjet tak rychle, jak rychle se dokáží měnit mutace viru, a teprve počáteční krůčky dělá vývoj účinných léků na samotný průběh nemoci. Navíc se na Západě projevují tendence monopolizovat přístupy na trh s vakcínami a léky a nepouštět na ně výrobce ze zemí geopolitických rivalů.

Řada i velice uznávaných odborníků z oboru se dokonce nechává slyšet, že v souboji s námi má virus navrch a my na něj nemáme. Dovede mutovat daleko rychleji, než my dokážeme modifikovat vakcíny, a tak účinnost vakcín proti novým rychle se objevujícím kmenům rychle klesá a kmenů je čím dál více, přičemž někteří spekulují i o tom, že rychlostí vývoje modifikací vakcín, jen urychlujeme rychlost modifikací virů a současnými způsoby vývoje vakcín nemáme na to, abychom ty závody o modifikace s virem vyhráli.

Muselo by prý přijít něco trochu odlišného, což by vyvinul jen někdo, kdo na to jde z trochu jiného konce, než jak se to dělalo dosud. Chtělo by to prý hledat někde mimo „vyšlapané cestičky“. Zemí, jejíž farmako-průmysl zkouší jít na očkování a léčbu nejrozmanitějšími způsoby a která rozběhla spoustu vývojových programů, je Čína. Čína také, ač se o tom moc nemluví, vyvíjí i léčby na vlastní léky. Cokoliv, co pomáhá v boji s touto chorobou, bývá obvykle i zátěží pro tělo ošetřeného člověka. Proto, jak mi sdělila jedna zdejší lékařka tradiční čínské medicíny, kdo dostane v Číně vakcínu, tomu se doporučuje doplňkové posilování svého těla pomocí bylinných přípravků vycházejících z tradiční čínské medicíny, které fungují jako dost účinná prevence před případným projevem vedlejších účinků očkování. Na Západě se souběžní s tím ale šíří fámy, že tradiční čínská medicína je zdrojem přenosů chorob ze zvířat na lidi, a tak se přes ni na nás mohl dostat i Covid. Je to prý kvůli tomu, že využívá mj. i přípravků ze zvířat.

Ovšem přichází náznaky, že ve hře je moderní čínská medicína a výzkum, a ten na to jde z různých konců, nemělo by tedy být překvapením, že se objevují zprávy, že čínští výzkumníci dost pravděpodobně našli cestu, jak bychom nad Covidem konečně mohli zvítězit.

Prý se jako velice nadějná ukazuje cesta přes lidské protilátky, pomocí nichž lze jak účinně virus potlačovat u infikovaných lidí, tak i vyvolávat preventivní imunizaci, tedy očkování. V Číně je prý už objevili. V prvních zprávách ze Západních médií o tomto možném průlomu v boji lidstva s pandemií se však obvykle přidávají i spekulace, jestli Čína tajně nesedí na léčbě, nechce to vyzradit, a teprve teď to maličko poodhaluje.

Nicméně Čína nepřichází na svět s již hotovým řešením. Jsou to zatím výsledky velice nadějného výzkumu, v němž hodlá pokračovat v naději, že nové léky a nové vakcíny s úplně jinou účinností než ty dosavadní jsou možná už na dosah ruky. A tím, že výsledky své nadějné studie veřejně publikují, veřejně vyzývají svět, aby se s nimi po této cestě vydal také, pustil se do tohoto vývoje a přicházel s konkurenčními produkty, které by mohly pomoci celému lidstvu a nejen čínskému farmako-medicínskému průmyslu.

Ve studii publikované posledního listopadu výzkumníci ze Sun Yat-sen University v Ghuangzhou, Zhejiang University in Hangzhou a z celé řada dalších lékařských fakult a institutů (které lze nalézt v dlouhém seznamu v uvedené publikaci) vysvětlují, jak použili kryo-elektronovou mikroskopii (cryo-EM), aby přišli konečně na to, jak lidská protilátka 35B5 ten virus SARS-CoV-2 neutralizuje, když zaútočí na 51 unikátních epitomů. Tím prý dostane nejen ty původní kmeny, s nimiž jsme se setkávali od vypuknutí epidemie, ale výborně se chytá i na všechny ty novinky, na které se naše vakcíny moc nezabírají.

Naznačuje to tedy, že by se mohlo přijít s očkováním, které bude působit i na ty kmeny, jež vítězí nad současnými vakcínami, a případně nad celou škálou úplně nových kmenů, jejichž objevení se dá očekávat.

Tato novinka ukazuje způsob, který by se asi dal upravit tak, aby byl použitelný i proti řadě dalších virů a otevřel lidstvu zcela novou cestu v boji proti alespoň některým virovým onemocněním. Mluví se při této příležitosti o tzv. „pan-neutralizační účinnosti“ proti celé škále variant i těch, které jsme dosud nepoznali, takže ty závody ve variantách zmutovaných virů a modifikovaných vakcín půjde třeba i vyhrát, když lidé přichází s něčím, proti čemu viru ani mutace nepomohou.

Mezi čínskými výzkumníky panují tedy naděje, že jejich poznatků půjde využít k racionálnímu designu univerzální vakcíny na SARS-CoV-2, tj. Covid-19.

Možná je to něco jako v dobrodružném filmu, kdy na konci kritické situace přijde náhle záchrana. Momentálně s příchodem varianty Omikron se už hovoří o situaci, kdy se dosavadní verze vakcín začínají stávat zbytečnými, neboť na ty nové varianty virů už mají nedostatečnou až nepatrnou účinnost. Že to tedy vypadá, že se budeme spíše muset naučit žít s virem jako se chřipkou a nedělat si naději, že ho porazíme. Ovšem i ten k vakcínám odolný Omikron má onu charakteristiku 35B5, a tak by mělo jít jej tímto novým způsobem překonat, jak při léčbě, tak při očkování.

Zase se ukazuje, že platí to přísloví: „Když hodíš šikulu do vody, počítej s tím, že ho neutopíš, nýbrž že vyplave s rybou v zubech.“

Čína se zatím během současné epidemie chová jako právě takový šikula a nesmírné potíže, kterým je svět i ona vystavena využívá jako příležitosti, jak jít na věci jinak a účinněji. A teď možná přišla kvůli epidemii i s něčím, co odpovídá objevení penicilínu a antibiotik vůbec, která znamenala převrat v boji s bakteriálními infekcemi. Možná jsme svědky podobného převratu v boji s virovými infekcemi.

Koncept výzkumného článku si lze přečíst zde.

Zdroj: cri.cn