Předpokládá se, že uvolněná kotva čínské nákladní lodi způsobila poškození plynovodu Balticconnector mezi Finskem a Estonskem, což vyvolalo vyšetřování, do něhož je zapojena loď Newnew Polar Bear a stopa na mořském dně. (Foto: X / Julian Röpcke)

Podle finské policie způsobila uvolněná kotva čínské kontejnerové lodi poškození plynovodu v Baltském moři mezi Finskem a Estonskem.

Nákladní loď Newnew Polar Bear plující pod hongkongskou vlajkou je zodpovědná za poškození podmořského plynovodu Balticconnector, který vede přes Finský záliv, uvedl Národní úřad pro vyšetřování (NBI) s odvoláním na důkazy a údaje.

Vyšetřovatelé uvedli, že finské námořnictvo vyzvedlo z místa, kde plynovod 8. října praskl, kotvu a vyšetřovalo, zda patří čínskému plavidlu.

Stopu na mořském dně širokou 1,5 až 4 metry, která vede k místu, kde došlo k přerušení potrubí, pravděpodobně způsobila vyvržená šestitunová kotva.

Na [kotvě] jsou stopy, které naznačují, že byla v kontaktu s plynovodem,“ řekl detektiv superintendant Risto Lohi, který vede vyšetřování NBI.

Úředníci uvedli, že v další fázi vyšetřování se zaměří na zjištění, zda bylo poškození způsobeno úmyslně, neúmyslně nebo v důsledku „špatné plavby“.

Dne 8. října zaznamenali finští a estonští provozovatelé plynárenské soustavy výrazný pokles tlaku v plynovodu, což vedlo k jeho odstavení.

Zdroj: sky.com