Raketa nesoucí čínskou kosmickou loď Shenzhou 13 byla ve čtvrtek přemístěna na odpalovací plochu v Centru pro vypouštění satelitů Jiuquan v severozápadní Číně, jak se zrychlují přípravy na další misi Číny s cílem pokračovat ve výstavbě nové vesmírné stanice. (Foto: Flickr)

Raketa Dlouhý pochod 2F Y13 prochází před startem testy. Všechny systémy ve vypouštěcím centru jsou nyní normální, uvedla Čínská vesmírná agentura pro lety s lidskou posádkou (CMSA).

Shenzhou 13 odveze tři čínské astronauty neboli taikonauty na vesmírnou stanici, kde zůstanou půl roku, než se vrátí na Zemi.

Mise je součástí série letů do vesmíru, jejichž cílem je dokončení stavby nové vesmírné stanice do roku 2022. Čína úspěšně vypustila základní modul stanice Tianhe, dvě nákladní lodě Tianzhou a kosmickou loď s lidskou posádkou pro stavbu vesmírné stanice.

Pokud Shenzhou 13 uspěje, proběhnou další mise. Vzhledem k tomu, že Mezinárodní vesmírná stanice má v příštích letech odejít do důchodu, čínská vesmírná stanice se stane jedinou na oběžné dráze Země.

Čínský národní vesmírný úřad vyjádřil touhu po mezinárodní spolupráci, a nečínští astronauti jsou školeni pro budoucí mise na vesmírné stanici.