Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin (Wang Wen-pin) 28. června na pravidelné tiskové konferenci řekl, že někteří Američané medializují takzvaný „únik viru COVID-19 z laboratoře ve Wuhanu (Wu-chan)“, což není založeno na skutečném základě. (Foto: Flickr)

Takový přístup Spojených států není ani morální, ani nezíská podporu lidí, a musí skončit neúspěchem. Čína opět naléhá na Spojené státy, aby respektovaly fakta, respektovaly vědu a okamžitě přestaly politizovat sledování původu viru.

Nedávno bylo oznámeno, že americký odborník pracovní skupiny pro sledování zdroje epidemie při výboru pro epidemii COVID-19 lékařského časopisu The Lancet byl „ohrožován“, a dokonce i předsedu pracovní skupiny nutí „tlak“ k požádání odborníků, aby se vzdali teorie, podle které jsou „netopýři přirozeným hostitelem nového koronaviru“, kterou podporuje dostatek vědeckých důkazů, a podporovali teorii „úniku z laboratoře“.

Někteří odborníci pracovní skupiny budou pravděpodobně muset rezignovat, aby chránili své vědecké stanovisko.

Danielle Anderson, bývalá asistentka profesora Lékařské fakulty Národní univerzity Duke v Singapuru, která pracovala v Institutu virologie ve Wuhanu, nedávno uvedla, že je šokována popisem laboratoře a toxickým útokem na vědce ze strany některých médií mimo Čínu.

Je přesvědčena, že virus nebyl vytvořen záměrně k infikování lidí, ani nebyl záměrně uvolněn.

Massimo Galli, ředitel infekčního oddělení nemocnice Sacco v italském Milánu, nedávno také uvedl, že virus COVID-19 je „neznámý virus bez známek genetického inženýrství uvnitř“, z vědeckého hlediska nepodporuje „teorii úniku z laboratoře“ žádný vědecký důkaz.

Wang Wenbin k tomu řekl, že čínská strana znovu vyzvala americkou stranu, aby okamžitě zastavila politickou manipulaci pod záminkou sledování zdroje, stáhnula „černé ruce“ natahující se k vědecké komunitě, pozvala odborníky Světové zdravotnické organizace s vědeckým a transparentním přístupem do Spojených států, aby tam provedli výzkum sledování původu viru, a zodpovědně vysvětlila skutečnou situaci laboratoře ve Fort Detrick a více než 200 biologických laboratoří, které založily Spojené státy po celém světě.