Čína vypustila ze Střediska pro vypouštění satelitů Taiyuan svůj první satelit pro pozorování Slunce. (Foto: Youtube)

Družice je vybavena prvním čínským solárním teleskopem, který bude umístěn ve vesmíru, a bude pozorovat tmavě červené pásmo H-Alfa slunečního spektra, což vědcům umožní studovat sluneční erupce.

Satelit se nazývá Čínský solární průzkumník H-Alfa nebo CHASE. Má také čínské jméno Xihe, což je jméno bohyně slunce ve starověké čínské mytologii.

Družice váží 550 kilogramů a má životnost tři roky. Její oběžná dráha kolem Země ji udrží v pevné poloze vzhledem ke Slunci, kde bude pozorovat, sbírat data a vytvářet sluneční snímky.

„Má extrémně vysoký výkon co se týče zaměřování a udržování stability,“ řekl Chen Jianxin (Čchen Ťien-sin), hlavní vedoucí projektu družice CHASE, který je výzkumným pracovníkem 8. Institutu čínské letecké a kosmické vědy a technologické korporace.

„Stejně jako když střílíme, musíme dobře mířit a také držet ruce a tělo stabilní, abychom zasáhli cíl,“ dodal.

Čína vybudovala síť pozemních slunečních observatoří. Odborníci tvrdí, že vypuštění nového satelitu znamená začátek čínského průzkumu Slunce z vesmíru. Data pomohou vědcům lépe porozumět slunečním erupcím, které často ohrožují satelitní komunikační a navigační systémy ve vesmíru i na Zemi.

Fang Cheng, akademik z Čínské akademie věd, uvedl, že vypuštění CHASE je „velmi důležité pro zajištění bezpečnosti kosmických lodí a astronautů“.

„Pomůže nám to vyhnout se slunečním erupcím a bezpečně provádět naše vesmírné výzkumy. A na Zemi mohou sluneční erupce také ovlivnit naše satelitní komunikační a navigační systémy, což má vážný dopad na náš život,“ vysvětlil.

Zhao Jian, ředitel Střediska pro pozorování a data Země Čínského národního vesmírného úřadu, uvedl, že tento nový čínský satelit bude fungovat odlišně od těch, které vypustily jiné země.

„Existuje více než 70 satelitů pro pozorování Slunce vypuštěných jinými zeměmi. Ale ten čínský je první na světě, který pozoruje sluneční spektrum H-Alfa, které nejsilněji zaznamenává sluneční erupce,“ řekl.

„Měli bychom vytvořit vědeckou politiku, abychom mohli sdílet cenná data s vědci z celého světa. Poté budeme mít komplexnější pozorování Slunce ve prospěch rozvoje lidského života a společnosti,“ dodal.

Družice byla vynesena na oběžnou dráhu nosnou raketou Dlouhý pochod 2D, která také vynesla dva mikrosatelity Asijsko-pacifické organizace pro vesmírnou spolupráci a dalších osm mikrosatelitů pro komerční využití.

Zdroj: spaceflightnow.com