Čína ve čtvrtek dopoledne v 9:22 vypustí kosmickou loď Shenzhou (Šen-čou)-12 s astronauty Nie Haisheng (Nie Chaj-šeng), Liu Boming (Liou Po-ming) a Tang Hongbo (Tchang Chung-po), oznámila to ve středu Čínská kancelář pro kosmické inženýrství. (Foto: CGTN)

Na odpalovací rampě v Centru pro vypouštění kosmických lodí v Jiuquan (Ťiou-čchüan) na severozápadě Číny budou dnes ráno natankovány pohonné látky do rakety Dlouhý pochod-2F Y12, která vynese kosmickou loď Shenzhou-12.

Nie Haisheng bude sloužit jako velitel letové posádky.

Záložní posádku tvoří tři další astronauti, Zhai Zhigang (Čaj Č´-kang), Wang Yaping (Wang Ja-pching) a Ye Guangfu (Jie Kuang-fu).

Letová mise Shenzhou-12 je první vesmírnou misí s posádkou, která se uskuteční během výstavby čínské vesmírné stanice.

Má několik úkolů, včetně ověřování technologií v takových oblastech, jako je dlouhodobý pobyt astronautů na oběžné dráze, doplňování vesmírných zásob, aktivity mimo kosmické lodě a operace a údržba na oběžné dráze.

Poprvé bude také otestováno pátrání po astronautech a jejich záchrana na místě přistání Dongfeng (Tung-feng), budou provedeny multidisciplinární vesmírné aplikace a experimenty a budou komplexně vyhodnoceny funkce a výkon každého systému provádějícího misi, což dále přispěje ke zkoumání jejich kompatibility a koordinace.

Jak bylo naplánováno, kosmická loď Shenzhou-12 po orbitální spojení provede setkání a dokování v rychlém automatizovaném režimu k přednímu portu jádrového modulu Tianhe (Tchien-che) a vytvoří komplex s jádrovým modulem a nákladní lodí Tianzhou (Tchien-čou)-2.

Astronauti se poté přesunou do základního modulu a začnou pracovat a žít podle synchronizovaného uspořádání práce a odpočinku mezi vesmírem a zemí. Po třech měsících na oběžné dráze, se vrátí na místo přistání Dongfeng na palubě návratového modulu.

V současné době je komplex jádrového modulu Tianhe a nákladní lodi Tianzhou-2 ve stabilním stavu se všemi zařízeními, která fungují normálně a jsou připravena k připojení a vstupu astronautů.

„Všechny přípravy před vypuštěním byly také v zásadě dokončeny,“ řekl Ji Qiming (Ťi Čchi-ming), asistent ředitele kanceláře.

Zdroj: cri.cn