Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin (Wang Wen-pin) 6. září na pravidelné tiskové konferenci popřel slova mluvčí amerického Bílého domu Jen Psaki ohledně Afghánistánu.

Wang poukázal na to, že související slova americké strany jsou zcela založena na jejím vlastním hledisku, nejen hledají záminku pro své selhání, ale také znovu odhalují hegemonickou povahu pokusu Spojených států o pokračování v prosazování mocenské politiky ve světě.

Podle zprávy, mluvčí amerického Bílého domu nedávno uvedla, že žádná země si nepřeje více než Čína a Rusko, aby Spojené státy dále zůstaly v Afghánistánu, protože to konzumuje americké zdroje.

K tomu Wang Wenbin uvedl, že Spojené státy jsou iniciátorem afghánské otázky. Dvacetiletá válka v Afghánistánu přinesla afghánským lidem obrovskou ztrátu a bolest a její negativní vlivy budou pokračovat mnoho budoucích let.

Americká strana by měla nést na svých ramenou povinnosti za realizaci mírové rekonstrukce Afghánistánu, spíše než jen odejít a přesunout odpovědnost na sousední země Afghánistánu a mezinárodní společenství.

Americká strana by se měla také zamyslet nad svými vlastními chybami, vzít si ponaučení, spíše než svévolně vojensky zasahovat do zahraničních záležitostí, vnucovat ostatním svoji vlastní ideologii a hodnoty, a opakovat chyby, kterých se dopustila v Afghánistánu.