Otrávení bývalého pracovníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v britském Salisbury mohla spáchat skupina šesti lidí, v níž hrála „klíčovou roli“ žena, uvádějí noviny Daily Mail s odkazem na zdroj v rozvědce.

Noviny uvádějí, že předpoklad o složení skupiny organizátorů otravy Skripalových vznikl poté, kdy bratr poškozeného v Amesbury Matthew Rowley řekl, že Charlie a zemřelá Sturgesová našli před měsícem v místním parku flakon od parfému s nervově-paralytickou látkou a vylili na sebe jeho obsah.

„Verze o flakonu od parfému potvrzuje předpoklad, že žena byla členkou skupiny šesti lidí, kteří zaútočili na Sergeje a Julii Skripalovi 4. března v Salisbury," uzavírají noviny.

„Je logické, že důstojnice mohla být součástí skupiny a hrát v ní klíčovou roli," citují noviny zdroj v rozvědce.

Dne 4. července ráno v Amesbery skončili dva lidé v nemocnici po „působení neznámé látky". Jedna poškozená osoba zemřela, muž nabyl vědomí. Ve Scotland Yardu prohlásili, že tito lidé byli otráveni stejnou látkou jako bývalý plukovník GRU Sergej Skripal a jeho dcera Julie.

Amesbery se nachází nedaleko od Salisbury, kde byli začátkem března otráveni Skripalovi. Londýn obvinil z otrávení Moskvu. Rusko svou účast kategoricky popírá.

MZV RF usvědčilo britskou premiérku Theresu Mayovou ze lži. Tvrdila, že jed pro Skripalovi byl vyroben v Rusku. Ale v laboratoři Porton Down to vyvrátili. V polovině května bývalý důstojník GRU opustil nemocnici a jeho dcera byla propuštěna z nemocnice už v polovině dubna.

Zdroj:  dailymail.co.uk