Syn amerického prezidenta Joe Bidena Hunter dostával peníze od Kazachstánu. Podle amerických novinářů i kazachstánských aktivistů bojujících proti korupci měl mít blízký vztah s tehdejším kazachstánským premiérem Karimem Masimovem, který je ve své zemi podezřelý z vlastizrady v souvislosti s nedávnými nepokoji. (Foto: Kazakhstani Initiative on Asset Recovery)

Příčiny tak rozsáhlých nepokojů v Kazachstánu, kdy ozbrojené bandy rabovaly bývalé hlavní město Almaty a pronikly do řady administrativních budov, nadále vyvolávají otázky. Ve středu kazachstánské úřady zatkly vlivného šéfa Výboru národní bezpečnosti – místní tajné služby – a bývalého premiéra Karima Masimova. Je podezřelý z vlastizrady.

Pikantní je, že Masimov mohl mít poměrně důvěrné vztahy se Hunterem Bidenem, který u sebe doma čelí skandálu kvůli svému působení v ukrajinské energetické společnosti Burisma. Tam dostával plat ve výši několik stovek tisíc dolarů, aniž by měl s energetikou jakékoli zkušenosti. Jeho otec Joe Biden ale tehdy působil jako viceprezident v administrativě Baracka Obamy.

Jak zjistili kazachstánští aktivisté bojující proti korupci, Hunter Biden dostával peníze i od kazachstánské státní energetické společnosti KazMunayGas, neboť byl jedním z manažerů kazachstánské společnosti Burisma Kazakhstan. Tu založily kazachstánský státní holding spolu s onou ukrajinskou firmou Burisma. V roce 2014 o tom informoval ukrajinský deník Kyiv Post, podle kterého se Burisma stala první soukromou ukrajinskou firmou, která začala těžit ropu a plyn v této středoasijské zemi.

„Zástupci Burisma Holdings uspořádali řadu bilaterálních jednání s kazachstánskými vysokými představiteli. Konkrétně se ředitel Burisma Holdings Mykola Zločevskyj setkal s kazachstánským premiérem Karimem Masimovem a ministrem zahraničí Jerlanem Idrisovem, aby projednali vyhlídky na společnou spolupráci, včetně plánů poskytnout Burisma Holdings status strategického partnera,“ psal tehdy Kyiv Post.

Masimov se osobně setkal i s Bidenovými, jak dokládá familiární fotografie, kterou zveřejnila kazachstánská protikorupční stránka poté, co o podezřelých vazbách Bidenova syna napsal americký deník New York Post. Zprava je Masimov a vlevo na fotografii stojí kazachstánský oligarcha Kenes Rakišev.

Hunter se údajně s Rakiševem, který měl rovněž blízko tehdejšímu kazachstánskému premiéru Masimovi, často setkával a pomáhal mu s investicemi do USA. Vlivný kazachstánský podnikatel v roce 2020 investoval do kalifornské společnosti Mullen Technologies, která v létě téhož roku začala vyrábět elektromobily. Rakišev rovněž plánoval v příštím roce začít s těžbou niklu a kobaltu v Kazachstánu, jež jsou nezbytné pro výrobu baterií, čímž by kontroloval celý dodavatelský řetězec.

Dodejme, že pravost fotografie nebyla ověřena a nevíme, jak těsný vztah měli Bidenovi s Masimovem. Každopádně Hunter Biden ve svých emailech nazývá Masimova svým „blízkým přítelem“.

Kazachstánští aktivisté před třemi lety nabídli svým kolegům z USA s vyšetřováním korupční aféry kolem Burismy a syna nynějšího amerického prezidenta. Zda se k nim někdo obrátil, zatím není známo.

Sám Hunter Biden čelí kritice, že měl údajně zprostředkovat v dubnu 2015 mezi svým otcem a představiteli společnosti Burisma schůzku. Kromě toho americké ministerstvo spravedlnosti zkoumá i podnikání Huntera Bidena v Číně.

Z uniklých emailů prezidentova syna vyplývá, že Hunter Biden dostával ročně 10 milionů dolarů od čínského miliardáře Jie Ťien-minga, a to pouze za „seznamovací schůzky“. Kdo další byl na schůzkách přítomen, není jasné. Jie mu měl podle New York Post, který se odvolává na informace z notebooku Huntera Bidena, rovněž darovat drahokam v hodnotě 80 tisíc dolarů.

Připomeňme, že Jie Ťien-ming, někdejší ředitel skupiny CEFC, byl poradcem prezidenta ČR Miloše Zemana a v roce 2018 ho čínské úřady zatkly pro podezření z hospodářské komunity. CEFC se dříve neúspěšně snažila získat kontrolní podíl na dceřiné společnosti KazMunayGas International.

Zdroj: snews.com