„Bidenova verze „USA vždy na prvním místě“ šíří bolest po celém světě“ – to je název článku, který nedávno publikoval Joseph W. Sullivan, hlavní poradce skupiny Lindsay ve Spojených státech, na webové stránce Foreign Policy. (Foto: Flickr)

Článek poukázal na to, že od vakcínového nacionalismu po neomezené plány ekonomických stimulů Bidenova administrativa stále sleduje zájmy USA způsobem, který poškozuje zájmy jiných zemí světa.

Když se podíváme zpět na to, co současná americká vláda udělala od svého nástupu do úřadu, není Sullivanova analýza nepřiměřená. Ačkoli stále zdůrazňuje, že opustí motto svého předchůdce: „USA vždy na prvním místě“, rozdílnost slov od činů za posledních 100 dní lze vysvětlit pouze tím, že „říká jednu věc a dělá jinou“. CNN jednou poznamenala, že za nové vlády stále existuje „USA vždy na prvním místě“.

Nespravedlivá distribuce vakcín způsobená vakcínovým nacionalismem blokuje současnou globální prevenci a kontrolu epidemie. Vláda USA je hlavní hnací silou vakcínového nacionalismu. Podle statistik některých institucí a médií Spojené státy získaly zhruba 2,6 miliardy dávek vakcín, což představuje jednu čtvrtinu světa, což výrazně překračuje jejich vlastní potřeby, a stovky milionů dávek vakcín jsou ve skladech bez využití. Britský časopis „Financial Times“ uvedl, že k 25. dubnu Spojené státy vyvezly 3 miliony dávek vakcín, což představuje pouze 1,1 % jejich domácí produkce vakcín.

Pod tlakem mezinárodního společenství Bidenova administrativa nedávno provedla řadu operací. Biden 17. května místního času oznámil, že do konce června bude dodáno dalších 20 milionů dávek vakcíny.

Problém však je, že činy jsou důležitější než slova. Svět viděl, že Čína, Rusko a další země skutečně poskytují zahraniční pomoc v oblasti očkovacích látek, ale zatím nezažily mnoho „amerických akcí“. Někteří komentátoři se domnívají, že 20 milionů dávek zahraniční pomoci oznámených USA nestojí za zmínku ve srovnání s jejich domácími zásobami vakcín. Svět doufá, že Spojené státy upřímně zruší zákaz vývozu surovin na výrobu vakcín a rozšíří výrobní kapacitu.

Nejen to. USA stále nepřetržitě přenášejí inflační tlaky do dalších zemí. Ačkoli hospodářská politika Bidenovy administrativy má podporovat domácí ekonomický růst, způsobila historický růst cen hlavních světových komodit, včetně potravin. Sullivan věří, že to nejvíce zasáhne chudé v zemích dovážejících potraviny a donutí to tvůrce zahraniční politiky, aby volili mezi zmírněním hladu a snížením ekonomického dopadu epidemie nového koronaviru.

Sullivan dále analyzoval případ Mexika, které dováží kukuřici ze Spojených států. Od února loňského roku vzrostla cena kukuřice na mezinárodním trhu v amerických dolarech o 46 %, zatímco cena kukuřice v pesos v Mexiku vzrostla o 60 %. To ve skutečnosti není rozumné, protože téměř současně Fed vytiskl více než 3 biliony amerických dolarů při plné kapacitě. Vysoce uvolněná měnová politika Fedu obvykle způsobí znehodnocení amerického dolaru, což může zemím dovážejícím potraviny pomoci zmírnit část tlaku způsobeného rostoucími cenami. Taková situace však nenastala v zemích, jako je Mexiko. Důvodem je to, že stimulační plán v řádu bilionů dolarů zvýšil tržní očekávání, zvýšil úrokové sazby a vytvořil silnou podporu směnného kurzu amerického dolaru. A rodinám s nízkými příjmy a relativně vysokými výdaji na jídlo nezbývá než snášet mlčky tuto těžkou situaci.

Americkou měnovou politiku nelze uvolňovat donekonečna. Jakmile Fed zvýší úrokové sazby, vzroste nadšení trhu pro držení amerického dolaru. Rozvíjející se trhy jsou často nuceny zvyšovat úrokové sazby, aby zabránily tlaku na odliv dolaru. V některých zemích s rozvíjejícími se trhy však dosud není současná epidemie pod kontrolou a zvýšení úrokových sazeb zasadí jejich již tak slabým ekonomikám vážnou ránu.

Není těžké vidět, že heslo „USA vždy na prvním místě“ už se nehlásá, ale Bidenova administrativa stále divoce běží po této prokázaně nesprávné cestě a přináší světu více nemocí, hladu a chudoby. Americký vůdce ve svém prvním zahraničněpolitickém projevu v únoru letošního roku prohlásil, že „Spojené státy jsou zpět.“ Pokud se však USA chtějí skutečně vrátit k mezinárodní rodině, musí ve svých akcích a praxi upustit od úzkého pohledu na svět a sobectví.

Zdroj: cri.cn