Americký prezident Joe Biden 19. ledna řekl, že v době napětí na Ukrajině je ochoten uspořádat summit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba lídři se loni setkali dvakrát. (Foto: Flickr)

„Stále si myslím, že je to možnost,“ řekl Biden na tiskové konferenci u příležitosti jeho prvního roku ve funkci prezidenta, a dodal, že se obává, že by ukrajinský konflikt mohl mít širší dopady a „mohl by se vymknout kontrole“.

„Vím, že Putin má tvrdou volbu, buď eskalaci, nebo diplomacii,“ řekl. „Myslím, že pokud teď nebude dobře přemýšlet, zaplatí za to vážnou a vysokou cenu.“

Ukrajina, Spojené státy a některé další západní země vyjádřily obavy nad posilováním ruských vojsk podél ukrajinských hranic. Bojí se, že Rusko se připravuje na zahájení útoku. Rusko popírá plány na útok na Ukrajinu.

Biden varoval, že spojenci a partneři USA jsou připraveni uvalit závažné náklady a významnou škodu na Rusko a ruskou ekonomiku. „Pokud skutečně použijí vojáky shromážděné na ukrajinské hranici a udělají to, co s touto armádou mohou, bude to pro Rusko katastrofa,“ řekl novinářům.

Americký prezident řekl, že Putin testuje západní vůdce a odpověď bude záviset na měřítku moskevských akcí a zda se spojenci USA dohodnou, jak reagovat.

Spojenci NATO se neshodují na tom, jak tuto otázku řešit, což závisí na tom, co Putin udělá. Biden řekl, že jsou mezi nimi „rozdíly“, a snaží se zajistit, aby „všichni pohlíželi na věc ze stejného úhlu“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 19. ledna telefonoval s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem, aby diskutovali o bezpečnostních otázkách se zaměřením na diplomatické úsilí cílené na deeskalaci bezpečnostní situace kolem Ukrajiny.

Mezitím americký ministr zahraničí Antony Blinken téhož dne dorazil do Kyjeva a setkal se se Zelenským. Ještě tento týden se setká s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbockovou a s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Tisková kancelář ukrajinského prezidenta uvedla, že obě strany jednaly o způsobech urovnání situace v rámci stávajících forem jednání a v rámci jiných modalit politického a diplomatického urovnání.

Zelenskyj informoval Blinkena, že příměří v ukrajinském konfliktem zasaženém regionu Donbas je dodržováno a tento týden nebyli zabiti žádní ukrajinští vojáci.

Po jednání se Zelenským Blinken na Twitteru uvedl, že minulý týden informoval ukrajinského prezidenta o závazcích USA s Ruskem a zdůraznil, že „bez Ukrajiny nebude nic o Ukrajině“.

Dne 10. ledna vedly Spojené státy a Rusko bezpečnostní rozhovory v Ženevě, kde se mimo jiné diskutovalo o Ukrajině.

Zdroj: bbc.com