Oficiální zástupce kabinetu ministrů Spolkové republiky Německo Steffen Seibert neodpověděl na otázku, kde se nachází láhev z hotelu v Tomsku, kde byl ubytován Alexej Navalnyj, a poradil, aby doplňující otázky byly kladeny kolegům tohoto Rusa. (Foto: Instagram)

Ve čtvrtek se na oficiálním účtu Instagramu Navalného objevilo sdělení, že jed Novičok, kterým byl údajně otráven, byl objeven na lahvích z pokoje v tomském hotelu Xander Hotel.

Rovněž se tam uvádí, že poté, co se zaměstnanci FBK (Fondu boje proti korupci) dozvěděli o hospitalizaci Navalného, zavolali advokáta, vešli do pokoje, z něhož právě odešel, a začali zaznamenávat, popisovat a balit vše, co tam našli, včetně lahví od hotelové vody.

„Spolková vláda vzala na vědomí video, které tým Navalného zveřejnil online. V případě otázek týkajících se tohoto videa kontaktujte tým Navalného. Všechno, co jsme chtěli říct, jsme vyjádřili v tiskových zprávách, prohlášeních, včetně kancléřky. Nemáme co dodat,“ prohlásil Seibert na pátečním briefingu v rámci odpovědi na otázku, zda jsou láhve v držení SRN.
Na otázku, mohou-li německé úřady předat láhev Rusku jako „potenciální důkaz“, Seibert odpověděl, že „není co dodat k tomu, co toxikologové v Německu a také nezávisle ve Francii a Švédsku řekli o povaze a původu jedu“.

Zkoumání vzorků Navalného ve Francii a Švédsku

Práce odborníků z laboratoří ve Francii a Švédsku za účelem dvojité kontroly vzorků blogera Alexeje Navalného proběhla nezávisle na výzkumu Organizace pro zákaz chemických zbraní, uvedl oficiální zástupce kabinetu ministrů Spolkové republiky Německo Steffen Seibert.

„Vzájemně to nesouvisí. Výsledky, které byly nezávisle získány ve Francii a ve Švédsku a které potvrdily otravu nervovým činidlem ze skupiny Novičok, nijak nepředjímají (nevylučují OPCW z nutnosti stanovit látku vlastními prostředky – pozn. red.), co nyní zkoumají autorizované referenční laboratoře,“ prohlásil Seibert na pátečním briefingu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že potvrzení švédských odborníků, že Alexej Navalnyj byl údajně otráven Novičokem, lze považovat za potenciální hrubé porušení Úmluvy o zákazu chemických zbraní (CWC), protože před několika lety Stockholm řekl, že nikdy nepracoval s Novičokem.

Jak řekl Lavrov v interview pro Sputnik, před dvěma lety, když bylo Rusko obviněno z otravy Skripalových v britském Salisbury a Moskva byla označena jako jediný výrobce Novičoku, ruská strana předložila Západu argumentační fakta, která jsou veřejně přístupná a svědčí o tom, že několik západních zemí vyvíjelo látky z druhu Novičok, včetně Spojených států, kde byly patentovány.

„Desítky patentů na bojové použití látek této skupiny. Mezi těmi zeměmi, kde se takové práce prováděly, jsme zmínili také Švédsko. Před dvěma lety nám řekli: ‚Neopovažujte se nás v této řadě uvádět, nikdy jsme se nevěnovali pracím souvisejícím s Novičokem‘,“ řekl ruský ministr zahraničních věcí.

Uvedl, že jednou ze dvou zemí, kam se Německo obrátilo se žádostí o potvrzení svých závěrů, že Navalnyj byl údajně otráven Novičokem, bylo kromě Francie Švédsko.

„A oni prohlásili, že ano, potvrzují správnost závěrů laboratoře Bundeswehru, že to byl Novičok. Pokud však před dvěma lety Švédsko nemělo kompetence zjistit, zda je to Novičok nebo ne, ale za dva roky se taková kompetence objevila, pak se něco stalo. A pokud se stalo něco, co umožnilo Švédsku vyznat se Novičkách, pravděpodobně je třeba se na to dívat jako na potenciální hrubé porušení Úmluvy o zákazu chemických zbraní,“ řekl ministr zahraničních věcí.

Zdroj: snews.com