Severoatlantická aliance již nebude moci „vytěsňovat“ Rusko na druhořadou roli v evropské a mezinárodní politice. Nastal čas, aby se NATO vrátilo k hranicím roku 1997. (Foto: Flickr)

V neděli to oznámil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který se v Ženevě účastní rusko-amerických jednání o zárukách bezpečnosti.

„Nemusíte být odborník, abyste pochopil, že se nepodaří požadovat od Ruska ústupky, když se právě NATO v průběhu všech uplynulých desetiletí snaží, takříkajíc, ‚vytěsnit‘ naši zemi a odsunout ji, když už ne na roli podřízeného, tak na druhořadé role v evropské a mezinárodní politice. Přitom způsobuje přímou újmu naší bezpečnosti. To už je minulostí. Ani dříve se tomu moc nedařilo, ale dnes je tomu konec,“ prohlásil Rjabkov.

Rjabkov je členem ruské delegace, která dorazila do Ženevy, kde bude se Spojenými státy jednat o ruském návrhu bezpečnostních záruk.

„Takže si NATO má sbalit saky paky a vrátit se k hranicím roku 1997,“ uzavřel Rjabkov.

Připomeňme, že v květnu 1997 Rusko a NATO podepsaly Zakládající akt, ve kterém potvrdily, že „se vzájemně nepovažují za nepřátele“ a vytvářejí „mechanismus pro konzultace, koordinaci a společné akce“.

Později v roce 1999 do NATO vstoupily Česká republika, Maďarsko a Polsko. V roce 2004 se přidaly Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Rumunsko, Slovinsko a Slovensko.

V roce 2009 se aliance rozšířila o Albánii a Chorvatsko. V roce 2017 se přidala Černá Hora a v roce 2020 Severní Makedonie.

Nyní má NATO již 30 členských států. Organizace se nadále přidržuje politiky otevřených dveří.

Zdroj: snews.com